nema kredibilitet

RTRS kao televizija koja vrijeđa žrtve genocida, zločina i silovanja, ne može Raportu držati lekcije iz profesionalizma

Raport je danas objavio tekst pod nazivom "Maloljetna Emilija i Slavica Ilić ekspresno postale nove suvlasnice Prointera, Dejan Ilić nestao".

U ovom tekstu Dejan Ilić je na osnovu podataka iz zvaničnih registara o firmama predstavljen kao jedan od vlasnika kompanije Prointer ITTS Banja Luka koja se prošlog mjeseca zbog veza s Miloradom i Igorom Dodikom našla na američkoj „crnoj listi".

U tekstu smo naveli i da je  je nakon 19. juna ove godine ime Dejana Ilića nestalo iz vlasničke strukture ove kompanije, te da su se pojavila dva nova imena, o čemu je Raport priložio i faksimile i dokaze.

Autorica teksta jeste i postavila pitanje da li je možda i Ilić napustio BiH, kao što je to učinio Đorđe Đurić vlasnik Infinity International Group.

Izvinjenje porodici

Nakon objave teksta, ispostavilo se da je Dejan Ilić preminuo u februaru ove godine, a što nije bilo vidljivo iz registara u koje smo imali uvid, niti je ta informacija bila poznata autorici.

Stoga, ovim putem izražavamo duboko žaljenje i izvinjavamo se porodici Dejana Ilića, što nismo imali saznanja o njegovoj smrti, te smo brisanje njegovog imena iz registra vlasnika doveli u vezu s najnovijim dešavanjima u vezi s firmom Prointer i Infinity International Group.

Naravno, da nam je ta informacija bila poznata da bismo to naveli u tekstu, za koji ćemo izvršiti ispravku u tom dijelu.

No, treba ponoviti da smo pri pisanju teksta koristili podatke zvaničnih i stranica ovlaštenih za prikupljanje i plasman informacija o kompanijama, te  do sada nismo imali negativnih iskustva u pogledu tačnosti ovih informacija, u koje ni sada ne sumnjamo.

Međutim, postavlja se pitanje je li Prointer obavijestio te kompanije na vrijeme da iz registara uklone ime Dejana Ilića kao vlasnika, jer je evidentno da je njegovo ime bilo i četiri mjeseca nakon njegove smrti u registrima.

Da je informacija o smrti Dejana Ilića nepoznata i drugim medijima, pokazuje podatak da su s obzirom na aktuelnost informacija o sankcioniranom Prointeru mnogi se pozivali na podatke iz registra kompanija u BiH, navodeći njegovo ime.

U svakom slučaju, ovaj primjer nam je upozorenje i opomena da ubuduće provjeravamo i zvanične registre.

RTRS nema kredibilitet za dijeljenje lekcija

Također, ovaj tekst nam je pokazao i da su naš nenamjerni previd i grešku koja nije niti namjerna i, ponavljamo, vezana je za zvanične registre, neki mediji pod kontrolom Milorada Dodika, predsjednika RS-a i SNSD-a, iskoristili kako bi pokušali „ocrniti" Raport i autoricu spornog teksta.

Naime, ovaj tekst bio je povod RTRS-u, javnom televizijskom servisu koji bi trebao biti u službi prije svega istine i svih građana manjeg bh. entiteta da se obruši na redakciju Raporta, a da prije toga nisu ni nas, a ni stranice koje vode registre u kojima je Ilić do prije neki dan bio upisan kao vlasnik, ni kontaktirali ni pitali ništa o tome.

S druge strane RTRS je, kako je vidljivo iz njihovog teksta o Raportovom tekstu, uzeo sebi za pravo da Raportu i autorici ovog teksta spočitavaju profesionalizam i to da nismo provjeravali informaciju, kao i da iz samog našeg teksta nisu vidjeli čije smo podatke koristili.

Ovom prilikom, RTRS treba podsjetiti da oni nemaju ni profesionalni ni moralni kredibilitet da Raportu, a ni bilo kome drugom, drže bilo kakve lekcije.

Radio-televizija Republike Srpske je medij kojem je Regulatorna agencija za komunikacije Bosne i Hercegovine proteklih godina izrekla novčanih kazni u ukupnom iznosu od više stotina hiljada maraka, zbog neprofesionalizma i kršenja raznih kodeksa i pravilnika.

RTRS je medij koji glorifikuje presuđene ratne zločince i njihova nedjela i koji je kažnjavan i zbog vrijeđanja žrtava na tuzlanskoj Kapiji i žrtava silovanja zbog čega je i kažnjavan.

Ova medijska kuća u kontinuitetu plasira neistinite sadržaje o žrtvama genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina u BiH.

RTRS se treba izviniti žrtvama genocida i drugih zločina

Svjesni smo da RTRS prati svaki tekst Raporta o njihovom stvarnom šefu Miloradu Dodiku, kao i s njim povezanim firmama, zbog čega su i završili na američkoj „crnoj listi" jer su iz budžeta kao privilegovane firme izvukle stotine miliona maraka.  

Jasno nam je i zašto su i RTRS i drugi mediji pod Dodikovom kontrolom u panici i zašto im smeta što se obruč sankcija sve čvršće steže oko nosilaca koruptivnih radnji.

To što RTRS bezuspješno pokušava preko Raporta i jednog nenamjernog previda, zbog kojeg kako smo već napisali duboko žalimo i izvinjavamo porodici Ilić, zamagliti sve ono što se radi u RS nije naš problem i RTRS se prvo treba pozabavati sa stanjem „u svojoj kući".

Kada se RTRS izvine svim žrtvama genocida i ratnih zločina, kada prestanu negirati presude Ustavnog suda BiH, kada prestane biti „megafon i advokat" samo jedne političke partije u RS-u i kada dug od pretplate za RTV taksu čiji je iznos veći od 60 miliona KM prebace BHRT-u i u konačnici kada uistinu budu servis svih građana u entitetu RS, tek tada će doći na listu medija s kojima se može polemizirati o bilo kakvoj temi, a posebno onoj o profesionalizmu i novinarskoj etici.