neizdrživo stanje

Rukometni savez BiH postoji samo na papiru: Ne možemo nikoga plaćati, poslovati… Neka nam napokon kažu trebamo li državi ili ne!

Kada je "stari" RSBiH zapao u finansijske dugove koji se više nisu mogli servisirati, došlo je do registracije "novog" Rukometog saveza BiH i to 2017. godine

Rukometni savez Bosne i Hercegovine jedinstven je primjer - ima urednu registraciju u Ministarstvu pravde, "vidljiv" je i Ministarstvu civilnih poslova BiH, ali ne i u nadležnoj Poreznoj upravi Federacije BiH jer nema ID broj!

Dobro ste pročitali, jedan državni strukovni sportski savez nema ID - identifikacioni broj - koji svaki porezni obveznik mora imati jer to predstavlja broj koji je jedinstven i jedini broj tog lica u svrhu prijave i uplate svih javnih prihoda!

Ne mogu "ništa"

Da još pojednostavimo, za one kojima i dalje ništa nije jasno - Rukometni savez BiH je pravno lice koje legalno ne može poslovati, ne može plaćati svoje uposlenike, ne može snositi troškove okupljanja i putovanja reprezentativnih selekcija BiH...

Pa, kako onda Savez uopće postoji?

E, to je je vjerovatno jedno od onih čuda "bosanskog otpora", koje nam je objasnio Nedim Arnautović, generalni sekretar Rukometnog saveza BiH.

"Prvo, dužan sam da objasnim kako se ovo desilo. Znači, nakon Nacrta Zakona o sportu BiH, tadašnje rukovodstvo Rukometnog saveza nije izvršilo promjene u registraciji na osnovu tih odredbi i oni ne postoje niti u Ministarstvu pravde niti u Ministarstvu civilnih poslova BiH.

Arnautović: Rukometni savez u nikad težoj situaciji

Kako je to moguće, kako su oni funkcionirali, na osnovu kojih papira, zaista ne znam...", kaže Arnautović.

No, kada je "stari" RSBiH zapao u finansijske dugove koji se više nisu mogli servisirati, došlo je do registracije "novog" Rukometog saveza BiH i to 2017. godine.

I to je Savez koji danas funkcionira i kojem je, međutim, zbog toga što se pojavio kao drugi pravni subjekt s istim nazivom (Rukometni savez BiH), a prvi već ima i porezna dugovanja, Porezna uprava FBiH odbila dati ID broj, što znači da RSBiH ne može vršiti nikakve finansijske transakcije.

Ustupili dio poslovanja

I kako se to rješava, za početak, kako se uposlenicima Rukometnog saveza BiH uopće isplaćuju plaće i druga primanja?

"Rješavamo tako što kao udruženje građana imamo ugovor s rukometnim savezima Republike Srpske i Tuzlanskog kantona o ustupanju dijela poslovanja.

S njima imamo ugovore i najnormalnije preko jednog od njih isplaćujemo plaće i doprinose.

Do sada smo imali tri ili četiri inspekcijska nadzora i utvrđeno je da je sve to apsolutno ispravno. Jedino je otežavajuća okolnost to što jedan posao moramo raditi tri puta", objašnjava Arnautović.

Međutim, ovakav status - "ni na nebu ni na zemlji" - znači da se Savez, kako dodaje generalni sekretar, ne može prijaviti niti na jedan javni poziv.

Ne može se kandidirati projektima na budžete, a čak i sponzori odustaju kad čuju da zvanični ugovor treba potpisati "s nekim tamo drugim savezom, a ne Rukometnim savezom BiH...".

"Kad su u pitanju organizacije utakmica reprezentacija i slično, također pravimo ugovore sa spomenutim savezima o tehničkoj organizaciji gdje mi njima dajemo sva prava, a oni vrše plaćanja sa svojih računa", objašnjava Arnautović način na koji preživljavaju rukometni "Zmajevi".

Spor s Obrvanom - kako je on plaćan?

I iduće pitanje nametnulo se samo od sebe - pa s kim je ugovor imao i kako je plaćan hrvatski stručnjak Ivica Obrvan, bivši selektor muške reprezentacije BiH, koji je nedavno dobio spor protiv RSBiH pred Evropskom rukometnom federacijom (EHF) i po kojem mu je naš savez dužan više od 110.000 eura?

"To ne znam, to je radila garnitura prije nas (Arnautović je dužnost generalnog sekretara preuzeo u decembru 2022., a Obrvan je klupu BiH napustio u martu te godine nakon što je angažiran u martu 2021., op.a.) oni su potpisali ugovor s njim.

Obrvan: Tužio Savez i čeka isplatu

Ono što je činjenica je da je Obrvan imao ugovor s Rukometnim savezom BiH, to je regularan ugovor, ali zaista ne znam na koji način su ga plaćali", kaže Arnautović.

Rok do kojeg je Rukometni savez BiH trebao platiti dug Obrvanu uz prijetnju suspenzije je istekao 15. augusta.

O koliko se novca radi i da li je RSBiH suspendiran, pitali smo Arnautovića.

"Na račun EHF-a uplatili smo dio sredstava za Obrvana. Imali smo prije nekoliko dana sastanak u Vladi Federacije BiH. Obećana su nam određena sredstva i čim budu raspoloživa, krajem augusta ili početkom septembra, mi ćemo riješiti ovaj dug.

Tražili smo od EHF-a produženje roka i da nas do tada ne suspendiraju. U toku dana (15. august) nismo dobili odgovor da su nam to odobrili, ali nemamo odluku niti da smo suspendirani.

Vjerujem da ćemo naići na razumijevanje i da će nas pričekati još tih 15-20 dana", kaže Arnautović.

Objašnjava da dug prema Obrvanu, koji je vodio BiH u sedam službenih utakmica (1 pobjeda, 6 poraza), iznosi 110.000 eura, dok se uz troškove postupka prema EHF-u ta suma penje do 138.000 eura.

"Moram reći da smo, mislim na aktuelno rukovodstvo Saveza, zatekli spor u poodmakloj fazi, bio je maltene završen. Ipak, uspjeli smo potraživanja Obrvana smanjiti, jer je on potraživao 240.000 eura", otkriva Arnautović.

"Najbolje da nas suspendiraju"

Za komentar aktuelnog stanja u Rukometnom savezu BiH pitali smo i jednog od ključnih ljudi u Upravnom odboru RSBiH Emira Dautovića.

"Bio je sastanak kod federalnog premijera, mislim da će Vlada FBIH riješiti taj problem (slučaj "Obrvan", op. a.), ali ponekad pomislim da bi bilo najbolje da nas suspendiraju!

Da se napokon i država odredi treba li joj rukomet ili ne, jer ovo s ID brojem postaje neizdrživo!

Dautović: Ne bježimo od dugova, ali...

Moram da kažem da Savez ide u dobrom smjeru, krenuli smo da radimo dobre stvari... Naravno, problema ima kao i u svemu, ali nas koji hoćemo da radimo barem niko ne koči u Upravnom odboru.

I da naglasim, Savez ne bježi od dugova iz prošlosti, ali kako bilo šta rješavati bez ID broja, odnosno mogućnosti da finansijski poslujemo", kaže Dautović čija će kantonalna organizacija u Cazinu snositi troškove naredne reprezentativne utakmice između BiH i Grčke.