Svijet

Rusi uskoro ostaju bez ključne municije i oružja: Ironija je da se komponente za vrhunsko rusko naouružanje proizvode u Ukrajini

Vladimir Putin mogao bi ostati bez raspoloživih tenkova, projektila i borbenih aviona jer se njihove komponente i motori proizvode u Ukrajini, piše The Telegraph. Ruskim vojnicima nakon pet sedmica sukoba tako polako, ali sigurno, nestaje oružja.

Preciznije, motori za sve ruske helikoptere, brodove i krstareće rakete, znatan dio motora za borbene mlazne avione, kao i komponente za rakete zemlja-zrak i tenkove proizvode se u ukrajinskim tvornicama, koje, jasno, više ne opskrbljuju Putinove snage.

Kriza zaliha naoružanja, prenosi the Telegraph, posebno će utjecati na proizvodnju borbenih tenkova T-72, jednog od glavnih oklopnih vozila ruske vojske. I sistemi za lansiranje projektila proizvode se u Ukrajini, u Izjumu, gradu na istoku države, koji ruske snage nisu uspjele zauzeti.

Podrazumijeva se da se Rusija također neće moći opskrbiti krstarećim raketama Kh-55, koje se lansiraju iz zraka i koje mogu nositi nuklearne bojeve glave, budući da se oslanjaju na uvozne komponente. Rakete Kh-55 koriste Rusija, Kina i Iran, a koriste motor proizveden u Harkovu, rekli su za The Telegraph visoki izvori iz britanskog ministarstva odbrane. Nadalje, sve ruske rakete lansirane iz helikoptera i brodova koriste motore ukrajinske proizvodnje. Zapadne sankcije znače da Putin također ne može kupovati oružje od Francuske, koja je Rusiji od 2014. do početka rata u Ukrajini isporučila opremu vrijednu stotine miliona funti.

Podsjetimo, ove sedmice zamjenik ruskog ministra odbrane rekao je da zemlja prelazi u "drugu fazu" sukoba i da će povući svoje snage iz Kijeva i usredotočiti se na regiju Donbas na istoku. Zapadni političari su tu izjavu odbacili kao pokušaj ruskih generala da sačuvaju obraz nakon što su pretrpjeli značajne gubitke na bojnom polju. Ruske snage nastavljaju bombardirati Mariupolj, grad na obali Azovskog mora, koji bi se mogao koristiti kao iskrcajno mjesto otkuda bi Rusi mogli opskrbiti svoje snage u Donbasu i na Krimu.

Obavještajne procjene sugeriraju da je Rusija već izgubila 2000 tenkova i oklopnih vozila tokom sukoba, ali vjeruje se da stvarna brojka može biti i puno veća. Izvori zaključuju kako je trenutna razina zaliha ruske vojske "prilično loša".

U četvrtak je Ben Wallace, ministar odbrane Velike Britanije, sazvao "donatorsku konferenciju" 35 zemalja kako bi ih uvjerio da daju više oružja Ukrajini.

Do sada je Velika Britanija isporučila 4000 protuoklopnih oružja sljedeće generacije (NLAW) i protuoklopnih sistema Javelin te se obavezala poslati Starstreak sisteme protutenkovske odbrane i 6000 novih protuoklopnih i visokoeksplozivnih projektila.