Ekonomija

Rusija je upravo napravila potez koji će žestoko pogoditi cijeli svijet, pripremite se za ozbiljne posljedice

Napori Rusije da zaustavi izvoz gnojiva od strane domaćih proizvođača prijete šokirati globalno tržište i gurnuti cijene hranjivih tvari za usjeve na nove rekorde, pogoršavajući cijenu hrane širom svijeta.

Ministarstvo industrije i trgovine pozvalo je ruske proizvođače gnojiva da smanje količine za poljoprivrednike zbog problema s isporukom stranih logističkih tvrtki, navodi se u saopćenju od petka. Zemlja, koja se suočava sa sve većim međunarodnim sankcijama od invazije na Ukrajinu prošle sedmice, glavni je jeftin izvoznik svih vrsta hranjivih tvari za usjeve, piše Bloomberg.

"Gubitak Rusije i njihovog velikog izvoza bio bi ozbiljan šok za tržište", rekao je Alexis Maxwell, analitičar za Bloomberg's Green Markets, u e-poruci.

Ruski potez dodaje neizvjesnost globalnom tržištu kada farmeri u Brazilu - najvećem svjetskom uvozniku gnojiva - već imaju problema s dobivanjem hranjivih tvari za usjeve. Južnoamerička nacija predvodi globalni izvoz soje, kafe i šećera, pa bi izgledi za smanjenje dostupnosti gnojiva i viši troškovi mogli pogoršati cijene hrane. Prijetnja štrajkom željeznica u Kanadi, najvećem svjetskom dobavljaču potaše(kalijumove soli), također povećava rizik od poremećaja u industriji.

Najveći svjetski proizvođači potaše (kalijumova so)

Sjevernoamerički indeks cijena gnojiva Green Markets porastao je u petak za 10% na najvišu razinu od decembra. Cijene popularnog azotnog gnojiva uree ove su sedmice porasle za još 5% u New Orleansu nakon rekordnog skoka od 29% za sedmicu koja se završila 25. februara.

Cijene gnojiva već su skočile zbog krize prirodnog plina u Evropi koja je natjerala neke proizvođače da smanje proizvodnju ili, u nekim slučajevima, zatvore. Prirodni plin je ključni sastojak u proizvodnji gnojiva na bazi azota. Povišene putarine, tarife, ekstremne vremenske prilike i sankcije Bjelorusiji, koja čini oko petinu globalne ponude potaše, također doprinose rastu cijena.

"Zamjena njihovih količina trajala bi u najboljem slučaju gotovo pola desetljeća, a u nekim slučajevima pokazala se gotovo nemogućom jer je Rusija veliki izvor mineralnih naslaga pronađenih na nekoliko drugih globalnih lokacija", rekao je Maxwell.

Zaustavljeni izvoz iz Rusije značio bi veće troškove za poljoprivrednike širom svijeta, potencijalno povećanje troškova hrane kada globalne cijene dosegnu rekordno visoke. Indeks cijena hrane Ujedinjenih naroda u februaru je porastao za gotovo 4 posto na najvišu razinu svih vremena. Rusija je najveći svjetski izvoznik uree i broj 2 kada je u pitanju potaša, prema Maxwellu.

“Njihova odsutnost s globalnog tržišta stisnula bi kupce koji se već bore za nabavlu ovih sirovina”, rekla je.