Svijet

Rusija kupuje vojnu opremu od Irana, ali Zapad brine šta Moskva zauzvrat daje Teheranu

Brojni izvještaji sugeriraju da je Rusija dobila blizu 200 balističkih projektila kratkog dometa od Irana, za što su Sjedinjene Američke Države saopćile da bi označilo značajnu eskalaciju u ratu u Ukrajini.

Kao odgovor, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da je "Iran naš važan partner, razvijamo naše trgovinske i privredne odnose i dijalog u svim mogućim područjima, uključujući i ona najosjetljivija".

Potpisan ugovor

Ugovor za iranske balističke rakete Ababil i Fatah-360 navodno je potpisan u decembru prošle godine i jasan je pokazatelj sve bliskijih vojnih odnosa između Irana i Rusije.

Taktički gledano, iranske rakete omogućile bi Rusiji da poveća intenzitet napada širom Ukrajine, dopuštajući joj da usmjeri svoje ograničene zalihe domaćih raketa dugog dometa Iskander na mete duboko u ovoj zemlji.

Prema Rezoluciji 2231 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, Iran nije mogao izvoziti balističke projektile.

Međutim, kada su te sankcije istekla u oktorbu prošle godine, Rusija je odmah počela pregovore kako bi riješila svoj ratni nedostatak.

U septembru 2022. Iran je Rusiji počeo isporučivati ​​bespilotne letjelice Shahed 131 i 136.

Iako ih ukrajinskim sistemima protuzračne odbrane nije bilo teško presresti, ogroman broj koje je lansirala Rusija omogućile su nekim od projektila da probiju odbranu.

Ruske krstareće rakete bile su vrlo efikasne u pogađanju meta duboko unutar Ukrajine na početku sukoba, ali su napredni zapadni sistemi protuzračne odbrane - poput Patriota - ograničile njihov učinak.

Međutim, balističke rakete predstavljaju izazovniju metu za protuzračnu odbranu – uglavnom zbog svoje hipersonične brzine.

Dugoročna briga

Dokazi upućuju na to da ih se može presresti, ali to vjerojatno mogu samo vrhunske zapadnjačke protuzračne odbrambene rakete, a one su skupe i nema ih dovoljno.

Dugoročno, više zabrinjava ono što Iran dobija od ove cvjetajuće vojne trgovine s Rusijom.

Osim osiguravanja čvrste valute, izvještaju sugeriraju da Rusija namjerava snabdijeti Iran tehnologijom i stručnom podrškom za iranski program nuklearnog naoružanja, a sve u suprotnosti s tekućim sankcijama Zapada.

Bez obzira na ishod na terenu, ruska brutalna invazija na Ukrajinu ima duboke implikacije na širu globalnu sigurnost.