Rusija je pozvala zemlje partnere u skupini BRICS da uspostave alternativu Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) i Svjetskoj banci istaknuvši da navedene dvije institucije ne zastupaju njihove interese. BRICS su osnovali Brazil, Rusija, Indija, Južnoafrička Republika i Kina, a ove godine priključili su mu se i Egipat, Etiopija, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija.
Uoči summita u drugoj polovini mjeseca ministri finansija i guverneri središnjih banaka BRICS-a sastali su se prošle sedmice u Moskvi. Rusija trenutno predsjedava skupinom. Domaćin sastanka, ruski ministar finansija Anton Siluanov rekao je da globalni finansijski sistem kontroliraju zapadne zemlje i da BRICS predstavlja 37 posto globalnog gospodarstva i da mora ponuditi alternativu.
"MMF i Svjetska banka ne ispunjavaju zadaće koje su im povjerene. Ne rade u interesu zemalja BRICS-a. Treba uspostaviti novi okvir ili čak nove institucije, slične institucijama Bretton Woodsa, ali u okviru naše zajednice, u okviru BRICS-a", objasnio je Siluanov.
Zemlje BRICS-a razgovaraju i o osnivanju agencije za kreditni rejting, citirala je ruska novinska agencija TASS njegove riječi, kako bi se olakšali investicijski procesi unutar skupine.
"Nažalost, i rating-agencije dio su zapadne infrastrukture i podložne su politizaciji. Zato je nužna (zajednička rejting-agencija) kako bi naše tvrtke mogle ulagati unutar zemalja BRICS-a, kako bi naši izdavatelji vrijednosnih papira dobili ocjene ne samo od zapadnih rejting-agencija već i od agencija koje rade u BRICS-u", rekao je ruski ministar.
Iako su joj zapadne zemlje uvele sankcije, Rusija je još uvijek zajmoprimac i investitor na međunarodnom tržištu i zainteresirana je za uspostavu novih institucija, objasnio je Siluanov. "Stvaranje vlastitih financijskih institucija, izvan politike, tema je o kojoj smo danas razgovarali zato što nas zanima, zato što život ide dalje, pa tako i ulaganja i krediti", naveo je.
Guvernerka ruske središnje banke Elvira Nabiullina bila je spominjala sistem plaćanja BRICS Bridge, koji bi povezivao finansijske sustave zemalja članica, ali projekt sporo napreduje, primjećuje Reuters dodajući da su članice BRICS-a dosad osnovale tek Novu razvojnu banku kako bi finansirale infrastrukturne projekte i projekte održivog razvoja.