Svijet

Rusija predstavila zastrašujuće oružje koje koristi u Ukrajini. Od ovoga nema spasa!

Rusija je objavila video snimku na kojoj se navodno prikazuje višecijevni bacač koji može ispaljivati termobaričke rakete u akciji negdje u Ukrajini. Rusi tvrde da je ovaj sistem uništio ukrajinske ciljeve.

Slike, dobivene u četvrtak od ruskog Ministarstva obrane (MoD), pokazuju oružje koje ispaljuje salvu projektila, a snimka potom prelazi na eksplozije.

Ministarstvo odbrane saopštilo je da slike pokazuju "borbeni rad osoblja Zapadnog vojnog okruga koji upravlja teškim raketnim sistemom TOS-1A 'Solntsepek'."

"Teški sistemi TOS-1A 'Solntsepyok' dizajnirani su za vatrenu podršku pješadiji, tenkovima, uništavanje otvorenih i zatvorenih vatrenih položaja u raznim vrstama ofanzivne i odbrambene borbe, kao i za onesposobljavanje lako oklopnih vozila", stoji u saopštenju ruskog ministarstva odbrane, prenosi Newsweek.

Termobarično oružje je vrsta eksploziva koji pomoću kisika iz zraka stvara vrlo visoku temperaturu koja može doseći 3000 stepeni Celzijusa.

Zenger News kontaktirao je rusko ministarstvo odbrane za daljnje komentare, kao i ukrajinsko ministarstvo odbrane, ali nije dobio odgovor u vrijeme pisanja.

Rusija je napala Ukrajinu 24. februara što Kremlj još naziva "specijalnom vojnom operacijom". Danas je 127. dan invazije.

Glavni štab oružanih snaga Ukrajine izvijestio je da je između 24. februara i 30. juna Rusija izgubila oko 35.600 vojnika, 1.573 tenka, 3.726 borbenih oklopnih vozila, 790 artiljerijskih jedinica, 246 višecijevnih raketnih sistema, 104 sistema protuzračne odbrane, 217 ratnih aviona. , 185 helikoptera, 641 dron, 143 krstareće rakete, 14 ratnih brodova, 2602 motorna vozila i cisterne za gorivo te 61 jedinica specijalne opreme.

Sistem TOS-1A u akciji

Čelnici NATO-a nazvali su Rusiju "najznačajnijom i najdirektnijom prijetnjom sigurnosti i stabilnosti saveznika" i najavili novi "strateški koncept" kao odgovor na tekuću invaziju ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu.

NATO planira pojačati svoje snage za brzo djelovanje s 40.000 vojnika na više od 300.000 vojnika.

Predsjednik Joe Biden također je najavio da će Sjedinjene Države povećati svoje vojne snage širom Evrope.

NATO je također službeno pozvao Švedsku i Finsku da postanu članice saveza. Ovaj potez uslijedio je nakon što je Turska pristala podržati članstvo Finske i Švedske u NATO-u nakon što su se u početku protivile pokušajima tih zemalja da se pridruže vojnom savezu, optužujući obje da pružaju utočište kurdskim militantima.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan sastao se s finskim predsjednikom Saulijem Niinistom i švedskom premijerkom Magdalenom Andersson na summitu NATO-a u Madridu i tri su zemlje postigle dogovor.

Jens Stoltenberg, glavni sekretar NATO-a, rekao je: "Drago mi je objaviti da sada imamo sporazum koji utire put Finskoj i Švedskoj da se pridruže NATO-u." Lideri NATO-a također su obećali dodatnu podršku Kijevu, s ciljem modernizacije odbrambenog sektora Ukrajine.

Biden je čestitao trima zemljama, rekavši: "Čestitam Finskoj, Švedskoj i Turskoj na potpisivanju trilateralnog memoranduma – ključnog koraka prema pozivu Finskoj i Švedskoj u NATO, koji će ojačati naš Savez i ojačati našu kolektivnu sigurnost – i odličan način za početak summita."

Putin je rekao: "Ako Finska i Švedska to žele, mogu se pridružiti. To je na njima. Mogu se pridružiti, šta god žele."

Ali ruski lider je dodao: "Kad bi tamo bili raspoređeni vojni kontingenti i vojna infrastruktura, bili bismo dužni odgovoriti simetrično i podići iste prijetnje za one teritorije gdje su se pojavile prijetnje za nas."

Ukrajina je saopštila da je završila najveću razmjenu zarobljenika s Rusijom od početka rata, pri čemu su oslobođena 144 njena vojnika. Među njima je 95 vojnika koji su branili željezaru Azovstal u Mariupolju.