Rusija je, prema izvještajima evropskih i ruskih medija koje je podijelio američki Institut za proučavanje rata (ISW), navodno na jedan dan isključila pojedine regije zemlje s ostatka svjetskog interneta te ih pritom učinkovito izolirala.
Konkretnije, ruska agencija za komunikacije Roskomnadzor, blokirala je pristup internetu stanovnicima Dagestana, Čečenije i Ingušetije, regija s većinskim muslimanskim stanovništvom. Nije se moglo pristupiti Googleu, YouTubeu, Telegramu, WhatsAppu ili drugim stranim web stranicama i aplikacijama - čak ni koristeći VPN alate.
Rusija sve više blokira VPN-ove na širem području, a Apple je pomogao u naporima za cenzuru uklanjanjem VPN aplikacija iz ruskog App Storea. Prema ruskoj novinskoj agenciji Interfax, trenutno je u Rusiji blokirano najmanje 197 VPN-ova.
Najnovije djelomične blokade interneta dio su ruskih testiranja vlastitog suverenog interneta, koji može u potpunosti kontrolirati. Rusija je ove godine već testirala blokiranje ili usporavanje web stranica poput YouTubea smanjenjem brzine do te mjere da postanu praktički neupotrebljive. Navodno je uloženo 648 miliona dolara u nacionalni internet i tehnologije za provedbu restrikcija, a na ovom projektu radi se od 2019.
ℹ️ Note: Metrics show the disruption and restoration of connectivity in Dagestan, #Russia, following what telecoms regulator Roskomnadzor has described as a trial of its capacity to disable access to the foreign internet in a specific region; incident duration ~24 hours pic.twitter.com/7iYtDcVtSG
— NetBlocks (@netblocks) December 7, 2024
U budućnosti, Rusija bi mogla blokirati Amazon Web Services (AWS), HostGator i druge strane web hosting platforme. Mogla bi i prisiliti ruske stanovnike i firme da prestanu koristiti takve usluge pa prijeđu na domaće platforme, čime bi vlasti mogle provoditi vlastita pravila.
Odvojeno, u septembru su platforme Wix i Notion obavijestile ruske korisnike da prestanu koristiti njihove stranice zbog američkih sankcija. Još 2022., kada je Rusija napala Ukrajinu, zapadni registrator domena GoDaddy prestao je podržavati ruske domene, ukinuo rusku valutu te najavio donaciju od 500.000 dolara za podršku Ukrajini. Sve ove blokade i isključenja doprinose sve fragmentiranijem internetu kojem danas svjedočimo.
Kina je još jedna zemlja poznata po internetskoj cenzuri. Kolokvijalno nazvana "Veliki kineski firewall", internetski pristup u Kini na ovaj način cenzuriran je više od desetljeća, ali su napori za cenzuru interneta započeli još 1998. kroz projekt "Zlatni štit". Posljednjih godina Kina je cenzurirala čak i pojedina slova, kao i ključne riječi koje smatra nepoželjnima. Platforme za video streaming i sastanke, poput Zooma, također su bile cenzurirane, zajedno s nizom drugih stranih aplikacija. Ipak, nije jasno u kojoj će mjeri ruska cenzura interneta slijediti ove kineske prakse.