U emisiji državne televizije "Rusija 1" novinarka Olga Skabejeva i saborski zastupnik Državne dume Aleksej Žuravljov, razgovarali su o tome u koliko sekundi bi ruski interkontinentalni balistički projektili „Sotona 2“ ili „Sarmat“ mogli zasuti glavne gradove Velike Britanije, Njemačke i Francuske - zemalja koje isporučuju velike količine oružje Ukrajini.
"Sotona 2" je ruska najmoćnija raketa, teška je više od sto tona, može nositi 10 tona tereta, odnosno 12 nuklearnih bojevih glava, a domet joj je 20.000 kilometara.
Second day in order the Russian state TV promotes the nuclear war. In this segment they inform the world that it will take 202 seconds for Sarmat missile to be landed in London, 200 second to cover Paris and 106 second to be in Berlin. pic.twitter.com/HeORFfqbsT
— vera krichevskaya (@krichevskaya) April 29, 2022
"Jedna Sotona i to je to. Britansko otočje je postojalo i više ne postoji. Ozbiljan sam", rekao je Žuravljov.
Zastupnik Dume Jevgenij Popov iz stranke Jedinstvena Rusija pokušao je to opravdati tvrdnjom da Britanija također ima nuklearno oružje, te naveo ako se bude koristila „Sotona 2“ da niko neće preživjeti ovaj rat niti ostati na Zemlji.
Skabejeva je potom dodala kako je vrijeme leta hipersonične rakete od Kalinjingrada do Berlina 106 sekundi, od Kalinjingrada do Pariza 200 sekundi i do Londona 202 sekunde.
"To je vrijeme leta rakete do glavnih gradova zemalja koje Ukrajinu opskrbljuju s najviše oružja. Ovu sliku bi trebale vidjeti i zapadne zemlje. Brojite svaku sekundu. Za što ćete imati vremena", kazao je Žuravljov.
Prije nekoliko dana Vladimir Solovjov, kojeg se često naziva Putinovim propagandistom također je iznio prijetnju „Sotonom“ dok je razgovarao s čelnikom ruske svemirske agencije o novoj ruskoj raketi.
"Kao što se ispostavilo, jedan „Sarmat“ znači minus jedna Velika Britanija", kazao je Solovjov, dodavši kako je Kraljevstvo postalo "potpuno neotesano" u svojoj žestokoj podršci Ukrajini.
Dmitrij Rogozin, čelnik svemirske agencije Roscosmos, rekao je Solovjovu da će napraviti 46 projektila, a prvi će biti raspoređeni u jedinice u Krasnojarsku, u Sibiru, kasnije ove godine.
Putin je nadzirao prvo probno lansiranje projektila prošle sedmice, kad se pohvalio da je projektil "jedinstven na svijetu" i da ništa slično neće postojati "još dugo".