Region

Ruski ambasador u Srbiji: Ako bude krvoprolića, Srbija će adekvatno odgovoriti

Zapad namjerno iskrivljuje procjenu dešavanja na Kosovu, a EU nije u stanju da efikasno ispuni ulogu posrednika, kazao je ambasador Rusije u Srbiji.

"Prištinski lideri izazivaju Srbe na vojni scenarij, a predsjednik Aleksandar Vučić je stavio do znanja da neće dozvoliti da se ponove događaji iz 2004. godine", dodao je Aleksandar Bocan-Harčenko.

"Zapad namjerno površno izvještava i ne želi da otkriva suštinu problema koji su nastali njegovom krivicom, ili prije svega, krivicom Evropske unije, koja bi, uzgred rečeno, na osnovu rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija trebalo da ispunjava ulogu odgovornog i poštenog posrednika, ali to ne čini“, istakao je Bocan-Harčenko u intrevjuu za TV "Rusija 24".

Ruski diplomata je naglasio da Kosovo pokušava da isprovocira Srbe na vojni scenarij, ali je predsjednik Srbije pokazao uzdržanost i spremnost na pregovore.

"Vučić je iznio svoje stavove, izrazio spremnost da pregovara, kao i da se sastane sa predstavnicima Prištine kako bi se situacija riješila. To je jedna strana. Druga strana se ogleda u oštrini koju je ispoljio, istakavši da on kao lider Srbije neće dopustiti da se ponove događaji iz 2004. godine. Ako bude krvoprolića, Srbija će adekvatno odgovoriti, odbraniti se i pobijediti. Ali, on se istovremeno pokazao kao zastupnik pregovora, a ne vojnog rješenja", rekao je ruski ambasador.

Diplomata je ocenio da je očigledno da su pristalice rešavanja kosovskog pitanja silom prištinske vlasti. On smatra da lideri u Prištini provociraju Srbe i izazivaju ih da primene silu, što je najopasnije.

On je istakao da je krvoproliće, na sreću, izbjegnuto, ali situacija je teška, dugoročnog rješenja za sada nema.

"Kada predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govori o deeskalaciji, to, bar prema mom mišljenju, znači da neće biti krajnjeg razvoja situacije i trenutnog zaoštravanja, krvoprolića – otvoreno govoreći. Takve bojazni postojale su i ranije. Situacija je izuzetno teška, a ova odluka je možda privremeno otklonila napetost, ali ne otvara put nekom dugoročnom održivom rešenju", istakao je ruski ambasador.

Bocan-Harčenko je naglasio da su Kosovo i Republika Srpska dva pravca pojačanog pritiska na Srbiju.

Kako je objasnio, Zapad trenutno pokušava da primora Beograd da se odrekne saradnje sa RS i da se ogradi od nje, a kad je u pitanju Kosovo – cilj je da ga zbog okolnosti srbijanske vlasti priznaju.

On smatra da još jedan, ne manje važan cilj Zapada jeste i da iskoristi kosovsko pitanje za pritisak na Srbiju, kako bi primorao Beograd da odustane od neprihvatanja sankcija EU protiv Rusije.

"Još jedan cilj koji je možda i značajniji za kolektivni Zapad je da putem pritiska i provokacija u ova dva, po Beograd veoma bolna pravca, Srbiju dovede u poziciju kada više neće moći, tako Zapad misli, a ja smatram da je to suštinski pogrešno, da se izbori za očuvanje svog stava o neprihvatanju i strogom odbijanju usaglašavanja antiruskih mjera i sankcija Evropske unije", zaključio je Bocan-Harčenko, a prenosi Sputnjik.