Svijet

Ruski oligarsi su našli savršeno mjesto za svoju imovinu i novac. Ovdje im ni SAD ni EU ne mogu ništa učiniti

Lifestyle magazin Russian Emirates sa sjedištem u Dubaiju na svojoj web stranici nudi čitateljima izbor često postavljanih pitanja. Uključuju svakodnevna pitanja o tome gdje pronaći rusku hranu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i ima li tamo liječnika koji govore ruski. Ali daleko najpopularnije pitanje u časopisu na ruskom jeziku je ovo s više od 83.000 pregleda: "Mogu li dobiti državljanstvo UAE?"

Tokom posljednje dvije sedmice- odnosno otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, a zapadne zemlje su kao rezultat toga uvele sankcije - čitateljstvo web stranice Ruskih Emirata gotovo se udvostručilo na gotovo 300.000 pregleda u sedam dana, piše Deutsche Welle.

To je trend koji će se vjerovatno nastaviti, kažu stručnjaci, dok Rusi traže načine kako izbjeći sankcije i osigurati svoje bogatstvo. Neki vjerovatno također pokušavaju pobjeći od onoga što smatraju sve opasnijom političkom situacijom kod kuće.

Jedan insajder iz naftne industrije, koji je ovog mjeseca posjetio emirat Dubai, rekao je za DW o opipljivoj promjeni atmosfere tamo. "Postoji osjećaj da je ovo nevjerovatna promjena u igri, u smislu priljeva kapitala u Dubai kao rezultat odlaska Rusa [svoje zemlje] i traženja financijski sigurnih utočišta", rekli su.

Drugdje je bilo izvješća o privatnim avionima ruskih oligarha koji lete tamo-amo iz Moskve u Dubai. Ukrajinske novine izvijestile su o sumnjama lokalne obavještajne agencije da su oligarsi radi sigurnosti prevozili privatnu imovinu u Dubai.

Istražitelji su, koristeći web stranice o pomorskom prometu, uočili nekoliko superjahti usidrenih i u Dubaiju. Budući da UAE nisu uveli iste stroge sankcije Rusiji, superjahte su tamo sigurne.

Nevidljiva povećanja?

Unatoč svojim dugoročnim sigurnosnim odnosima sa SAD-om, UAE su pokušali izbjeći izabrati stranu u rusko-ukrajinskom ratu i nisu uveli sankcije.

Kao rezultat toga, poslovni konsultanti koji govore ruski u Dubaiju rekli su međunarodnim medijima da postoji ogroman porast zahtjeva za informacijama unutar Rusije.

"Postoji sve veća zabrinutost da će Dubai doista postati još veće središte za novac ruskih oligarha", potvrdila je Jodi Vittori, profesorica na Univerzitetu Georgetown u Washingtonu i stručnjakinja za korupciju, nezakonito financiranje i krhkost države.

Tok nezakonito stečenih ruskih dobitaka zapravo prolazi kroz Dubai od kasnih 1990-ih, dodao je Vittori, koji je prethodno bio dodijeljen NATO-ovoj radnoj skupini za borbu protiv korupcije.

Ali bit će teško bilo kome da procjeni koliko bi sada moglo biti povećanja. "Zato što većina toga neće biti vidljiva", objasnio je Vittori.

To je zato što vlasti UAE zapravo ne prikupljaju relevantne informacije, istaknula je Maira Martini, istraživačica Transparency Internationala.

Istražitelji za korupciju uglavnom su se morali oslanjati na dokumente koji su procurili kada je u pitanju utvrđivanje ko posjeduje šta u UAE, objasnio je Vittori.

Prava poboljšanja?

Zahvaljujući pojačanom nadzoru od strane organizacija poput Financial Action Task Force, ili FATF, globalnog nadzornika pranja novca, nedavno je došlo do nekih promjena pravila, rekao je Martini.

Ranije ovog mjeseca, nakon godinu dana posmatranja, FATF je stavio UAE na takozvanu "sivu listu", što znači "jurisdikciju pod pojačanim nadzorom".

UAE su smislili niz novih pravila kako bi bolje kontrolirali potencijalno nezakonito financiranje, iako su se Martini i Vittori složili da zapravo nisu učinili puno u provođenju tih pravila.

"Sada, ako pokrenete kompaniju u UAE, konačno će vas pitati ko zapravo stoji iza toga", rekao je Martini za DW.

Unatoč više pravila o vlasništvu tvrtke, i dalje bi bilo lako sakriti bogatstvo u UAE, nastavio je Martini. Na primjer, UAE ima 39 različitih registara kompanija u svojih sedam emirata. "Kako to može biti učinkovit sistem?" pita Martini. "To je nered."

Također postoji više od 40 onih koje su poznate kao "slobodne zone" u UAE, uglavnom u Dubaiju, gdje stranci mogu locirati (ili premjestiti) kompanije.

"A s nekretninama ili investicijskim fondovima, niko vam neće postavljati nikakva pitanja", rekao je Martini.

Kupnja nekretnine u UAE je relativno laka i nudi investitorima vizu za boravak, bez potrebe za lokalnim sponzorstvom. Papirologija za kupnju stana ili pokretanje posla minimalna je, a novac je kralj, otkrili su istražitelji.

Ulaganjem u nekretnine vrijedne oko 272.000 dolara (185.000 eura) kupac dobiva trogodišnju vizu za UAE. Ulaganjem oko 1,36 miliona dolara (1,18 miliona eura) kupujete petogodišnju vizu. Obični Rusi više srednje klase, koji žele izbjeći da njihova vlastita vlada prisvoji njihov posao ili ekonomski slom u domovini, mogli bi imati sredstva da i ovdje uspostave sigurno utočište.

Projekt izvještavanja o organiziranom kriminalu i korupciji, globalna mreža istraživačkih novinara, vodi bazu podataka koja uključuje stranu imovinu koju su ruski političari proglasili prema ruskim zakonima. U UAE su registrirane samo 62 nekretnine — uključujući garaže, stanove i stambene zgrade.

Zašto UAE?

Naravno, UAE nisu jedino mjesto gdje bogati pojedinci koji bježe od sankcija mogu sakriti novac. Na sivoj listi FATF-a nalaze se 23 zemlje, uključujući Pakistan, Južni Sudan, Kajmanske otoke, Jemen i Maroko, između ostalih. No neke od tih nacija sada podupiru napore da se Rusija ekonomski odsiječe, a postoje i drugi razlozi zašto UAE ostaju privlačni.

“To je jedinstvena lokacija”, objasnio je Vittori. "To nije tranzitna tačka kao Kajmanski otoci, to je više sve na jednom mjestu za nezakonito financiranje."

Dubai također ima puno onoga što Vittori naziva "čistim novcem". Mnoga multinacionalna preduzeća koja posluju na Bliskom istoku baziraju se ovdje i posluju legalno.

"Niko ne ulaže u lokacije 'prljavog novca' jer svi znaju da je tamo prljavo. Previše je očito", objasnio je Vittori. "Dakle, kombinacija čistog i prljavog čini Dubai tako privlačnim."

Dubai je također dugo bio popularno odredište za odmor bez viza za Ruse, privlačeći oko 730.000 ruskih turista 2019., prije nego što je pandemija ograničila putovanja. Smatra se da trenutno u UAE živi oko 100.000 ljudi koji govore ruski, od kojih je oko 40.000 iz Rusije, a ostatak iz postsovjetskih država.

Politička situacija je također povoljna. Svakim od UAE emirata upravlja monarhija, utemeljena na plemenskoj vlasti. Aktivisti za ljudska prava opisuju Emirate kao autoritarne, bez stvarne političke opozicije i gdje su civilno društvo, sloboda govora i sloboda medija prigušeni.

Tajnovitost, stabilnost, brzina

To znači manje nadzora od strane novinara ili aktivista, rekao je Vittori, dok u isto vrijeme postoji komparativna politička stabilnost.

"Možda im nije stalo do stabilnosti kod kuće, ali kada je u pitanju gdje drže svoj novac, kleptokrati i korumpirani brinu o zakonu i redu", dodao je Martini iz Transparency Internationala.

Ona vjeruje da postoje još dva glavna razloga zašto su UAE sjajno skrovište za nezakonito stečenu dobit.

Prvo, tajnovitost oko financijskih transakcija i drugo, činjenica da UAE "ne sarađuju previše s drugim zemljama po tim pitanjima", rekla je.

FATF je izvijestio da je Dubai između 2013. i 2018. primio oko 300 zahtjeva za pomoć iz inozemstva, ali je odgovorio na samo 89 zahtjeva.

"[Vlasti UAE] su vrlo spore i definitivno nisu proaktivne", zaključio je Martini. "Ako se, na primjer, pojedinac fizički preseli tamo, bilo bi vrlo malo vjerovatno da bi bio izručen. Sve te kvalitete čine ga vrlo, vrlo privlačnim onima koji žele izbjeći sankcije ili sakriti bogatstvo."