Svijet

Ruski teroristi kuju pakleni plan za Evropu ako Putin izgubi: Sprema se haos

Američki i evropski dužnosnici, koji su za New York Times govorili pod uslovom anonimnosti zbog osjetljivosti oko istrage, tvrde da ruski vojni obavještajni agenti usko surađuju s militantnim ekstremno desnim skupinama širom EU. Te kako upravo oni stoje iza slanja pisama bombi u Španjolskoj. Navode kako ruski teroristi spremaju pakleni plan.

Španjolski i strani istražitelji još uvijek istražuju ko je poslao šest pisama-bombi krajem novembra i početkom decembra na adrese u Madridu. Među kojima su i službena rezidencija premijera Pedra Sáncheza, američko i ukrajinsko ambasada. Te španjolsko Ministarstvo odbrane. U napadima, koje su američki dužnosnici okarakterizirali terorističkim, niko nije ubijen. Ali je povrijeđen zaposlenik ukrajinske ambasade kada je jedan od paketa eksplodirao.

Istražitelji su se posljednjih sedmica posebno fokusirali na Ruski carski pokret. Radikalnu skupinu koja ima članove i suradnike širom Evrope. Kao i centre za vojnu obuku u Sankt Peterburgu u Rusiji, tvrde američki dužnosnici. Dodaju i kako je ta skupina, koju je američki State Department proglasio globalnom terorističkom organizacijom, povezana s ruskim obavještajnim službama. Zna se da su istaknuti članovi grupe posjetili Španjolsku. Tamošnja policija sve vrijeme pratila je njihove kontakte s krajnje desnim španjolskim organizacijama.

Tajna ruska jedinica

U ovom trenutku nema naznaka da je Moskva spremna za sabotaže šireg opsega ili da planira terorističke napade u Evropi. No strategija Vladimira Putina mogla bi se promijeniti ako Rusija nastavi trpjeti velike neuspjehe u Ukrajini, kažu američki dužnosnici. Isti izvori tvrde za New York Times kako postoji izgledna mogućnost da Rusija na ovaj način testira svoje ‘proxy‘ skupine. U slučaju da e Moskva odluči za eskalaciju sukoba.

Očigledni cilj akcije bio je, prema izvorima, signalizirati da Rusija i ekstremističke grupe s kojima su usko povezani. Mogu izvesti terorističke napade širom Evrope. Uključujući i one na glavne gradove država članica NATO-a. I Španjolska je članica NATO saveza te Ukrajini poslala vojnu, humanitarnu pomoć, ali i diplomatsku podršku.

Izvori napominju i kako je Putin svojoj vojno obavještajnoj agenciji dao potpunu slobodu za razvoj. I provođenje tajnih operacija u Evropi.

Pokušaj destabilizacije

Ruski časnici, za koje američki dužnosnici vjeruju da stoje iza bombaške kampanje, rade za GRU, jednu od agresivnijih moskovskih obavještajnih službi, kažu američki dužnosnici. Ruska vojno-obavještajna služba pri Glavnom stožeru Ruske vojske - GRU (Glavnoye razvedyvatel’noye upravleniye - Glavna obavještajna uprava) elitna je “špijunska” zajednica, nastala prije sto godina, na samim počecima Sovjetske države.

Američki izvori tvrde da su članovi te agencije bili uključeni u niz tajnih operacija, od miješanja u predsjedničke izbore u SAD-u 2016. do obaranja malezijskog civilnog zrakoplova iznad Ukrajine 2014.

Posebno se opasnom smatra, Jedinica 29155, koja je već pokušala destabilizirati Evropu putem pokušaja državnih udara i ubojstava, tvrde izvori za NY Times. U sklope te jedinice djeluju i prekaljeni ruski ratni veterani, a ona funkcionira u tolikoj tajnosti da većina ostalih GRU operativaca vjerojatno nije znala niti da postoji. Postoji osnovana sumnja da su bili umiješani i u pokušaj vojnog udara u Crnoj Gori u oktobru 2016. godine s namjerom da likvidiraju Mila Đukanovića.

Fiona Hill, viša direktorica za Evropu i Rusiju u Vijeću za nacionalnu sigurnost Bijele kuće u Trumpovoj administraciji, rekla je da ne bi bilo iznenađujuće da GRU koordinira Ruski carski pokret da izvrši napade.

“Većina takvih ekstremističkih organizacija povezana je s ruskom obavještajnima službama. Bilo s GRU-om ili FSB-om. Obavještajni agenti koriste skupine kako bi posijali pomutnju", rekla je Hill.

Haos u Evropi: Ruski teroristi spremaju plan

Valja naglasiti kako je vodstvo Ruskog carskog pokreta čak i kritiziralo ‘nesposobnost ruskog vodstva u ukrajinskom ratu‘ i optužilo Putina za korupciju. Ipak, budući da grupa dijeli ciljeve Moskve, ponajprije one da podriva zapadne vlade i sije haos u Evropi, ruska obavještajna služba uspjela je utjecati na njezine operacije, tvrde američki dužnosnici.

Korištenje usluga Ruskog carskog pokreta važno je za ruske obavještajne službe, posebno zato što to otežava suparničkim zemljama da akcije pripišu ruskoj vladi, piše NY Times.

State Department proglasio je skupinu i njezino vodstvo globalnim teroristima u travnju 2020., što je prvi put da je takva etiketa primijenjena na skupinu koja se zalaže za superiornost bijele rase. Skupina je navodno imala dva centra za obuku u Sankt Peterburgu. Gdje uvježbavaju polaznike za šumske i urbane napade, uče ih taktikama i obučavaju za borbu prsa u prsa.

Kao glavne osobe u organizaciji State Department je izdvojio Stanislava Anatoljeviča Vorobjeva, koji je utemeljio skupinu u Sankt Peterburgu 2002.; Denisa Valiulloviča Garijeva, vođu njene paravojne jedinice, takozvane Ruske carske legije i Nikolaja Nikolajeviča Truščalova, organizatora aktivnosti grupe u inostranstvu.

Washington također vjeruje da su dvojica Šveđana, koji su počinili niz bombaških napada u Göteborgu u 2016., pohađali kurs obuke koji je vodila ruska skupina. Na meti počinitelja, koji su pravomoćno osuđeni, našla su se prihvatilišta za izbjeglice. Ali i za tražitelje azila te jedan kafić.