Faze razvoja

S kojom igračkom se vaše dijete najradije igra? To otkriva mnogo o njegovoj ličnosti

Dijete koje se voli igrati s Lego kockama sugerira da voli izazove, kaže američka psihologinja Ree Langham. Bilo da se radi o igranju s Barbikama, skupljanju Pokemon karata ili utrkivanju autićima, svako se može sjetiti omiljene igračke koju je imao kao dijete.

I dok je bilo zabavno igrati se s najdražim igračkama, pokazalo se da izbor također može ukazati na osobnost u ranoj fazi.

"Igračke su sjajan način da zaokupite i usrećite djecu, ali one su i fantastičan alat za učenje koji omogućuje svim uzrastima da istražuju, izražavaju i razvijaju te iznimno važne vještine", kaže Langham.

Štaviše, način na koji dijete koristi igračku može otkriti važne uvide u njegovu osobnost, sposobnosti i sklonosti, donosi The Sun.

"Međutim, važno je napomenuti da preferencije igračaka ne mogu predvidjeti djetetove buduće osobine ili sposobnosti, ali se od rane dobi obrasci ipak pojavljuju", ističe ona.

Langham kaže da oni koje privlače Lego ili Duplo obično imaju oštro oko za rješavanje problema, građenje i prostorno razmišljanje.

"Vjerovatno uživaju u strukturiranim aktivnostima, s početkom i krajem, te pogrešnim i ispravnim načinom obavljanja stvari. Dijete koje uživa u ovim igračkama vjerojatno će uživati u izazovima, a također može biti orijentirano na detalje i strpljivo jer ima sposobnost slijediti upute ili čak promijeniti svoje dizajne. To je također odličan način da djeca razviju svoje fine motoričke sposobnosti, a slaganje kockica zahtijeva puno koncentracije, kreativnosti i preciznosti. Zajedno možete također izgraditi svijet priča i mašte jer se strukture mogu koristiti uz narativne vještine. Osim toga, ove igračke uče djecu važnosti ustrajnosti dok grade, rastavljaju i ponovno grade još bolje strukture", navodi stručnjakinja.

Barbie i lutke

"Ona djeca koja se odluče igrati s lutkama obično imaju smisao za pričanje priča i igranje uloga, kao i fantastičnu maštu. Češće su ta djeca promatrači i gledat će obiteljske interakcije prije nego što upotrebe svoje lutke da oponašaju te društvene uloge", kaže Ree.

Studije pokazuju da igra s lutkama zapravo može poboljšati društvene vještine i emocionalni razvoj.

"To je također odličan način za djecu da rade na vlastitom razumijevanju situacije. Štaviše, oblačenjem lutaka i izgradnjom vlastitih razgovora i priča u svojoj glavi, djeca grade fine motoričke vještine i sposobna su istraživati identitet i samoizražavanje", ističe.

Autići

Stručnjak za psihologiju Bayu objašnjava da oni koje privlači ovaj tip igračaka obično pokazuju mješavinu analitičkog razmišljanja i ljubavi prema pokretu.

"Njihova sposobnost da se usredotoče i pronađu strategije ogleda se u tome kako pedantno izrađuju stazu i izvode utrke. Ove igračke poboljšavaju njihovu koordinaciju i donose razumijevanje odnosa uzroka i posljedice, fizike i osnovne mehanike", kaže on.

Takmičarska, ali zanimljiva priroda utrka također pomaže u razvoju društvenih vještina i uravnoteženog osjećaja za takmičenje i saradnju.

Pokemon

"Često će djeca koja uživaju u Pokemonima vjerovatno uživati skupljati stvari kao i kategorizirati predmete. Postoji uzbuđenje povezano s hvatanjem svih Pokemona i strategijom koja je potrebna iza bitaka Pokemona, tako da to ukazuje na dijete koje uživa u kritičkom razmišljanju", kaže Ree.

Pokemoni zapravo mogu naučiti djecu o procjeni rizika, strateškom planiranju, pa čak i upravljanju resursima budući da imaju zadatak procijeniti vrste, snage i slabosti, kao i logično razmišljati tokom svake bitke, dodaje stručnjakinja.

"Razmjena karata i raspravljanje o likovima s vršnjacima također je odlično za društvene vještine i čitanje. Da ne spominjemo, pamćenje činjenica može poboljšati pamćenje i sveukupno razumijevanje", navodi psihologinja.

Bayu ističe da kada se dijete voli igrati Pokemona, to pokazuje da ima pustolovnu i znatiželjnu prirodu.

"Ova su djeca u srcu istraživači, zainteresirani za otkrivanje, sakupljanje i kategoriziranje", dodao je.

Pištolji igračke

"Djeca koja preferiraju ove igračke često su energična, takmičarski raspoložena i uživaju u fizičkim aktivnostima. Njihova ljubav prema akciji ukazuje na snažnu motoriku i koordinaciju. Ova igra potiče strateško razmišljanje, dok djeca uče navigirati, ciljati i učestvovati u razigranoj borbi", ističe Bayu.

To je, nastavlja, više od samo fizičke vježbe; to je i mentalna vježba, gdje brzo donošenje odluka, timski rad i strategija dolaze u igru. Društvena interakcija ovdje pomaže u razvoju njihovih komunikacijskih vještina i razumijevanju dinamike suradnje i natjecanja.

Djeca koja imaju sklonost ka modernom odijevanju često su izražajna i maštovita, prema Bayu.

"Oni uživaju u istraživanju različitih identiteta, što je znak njihove kreativnosti i prilagodljive osobnosti. Svaka igrana uloga poboljšava njihovo razumijevanje svijeta, društvene dinamike i samoizražavanja. To je zabavan kreativni izlaz koji podržava njihovo samopoštovanje, komunikacijske vještine i emocionalnu inteligenciju", dodaje.

Potpuna sloboda istraživanja i potpunog utjelovljenja različitih likova pomaže u kognitivnom razvoju, nudeći djeci raznoliku perspektivu, što im tokom odrastanja omogućava bolje suosjećanje i prilagodbu različitim društvenim kontekstima, ističe psiholog.