I to smo doživjeli u bosanskohercegovačkom fudbalu - ekipa Sarajeva je napustila teren Olimpijskog stadiona "Asim Ferhatović Hase" na Koševu prije zvaničnog kraja utakmice!
Skandal je to kakav bh. fudbal ne pamti.
Članovima bordo tima, ali i njihovim navijačima, dozlogrdilo je dijeljenje nogometne (ne)pravde glavnog sudije Matea Muse, što je kulminiralo nakon prekršaja za Borac koji je arbitar iz Čitluka dosudio zbog navodnog prekršaja igrača Sarajeva Miomira Đuričkovića ispred kaznenog prostora gostiju.
Okidač koji je pokrenuo haos
Iako nije bila krucijalna pogreška, bila je okidač za radikalan potez.
Iziritirani serijom sudačkih odluka za koje su smatrali da su išle u prilog gostiju iz Banje Luke, s klupe domaćih su signalizirali ekipi da napusti teren!
Sportski direktor FK Sarajevo Senijad Ibričić imao je šta reći glavnom arbitru, kojeg su okružili i domaći igrači.
S tribina se na teren "stuštio" i predsjednik koševskog premijerligaša Ismir Mirvić, koji je također prišao glavnom sucu meča. Istovremeno, s tribina se orilo" lopovi, lopovi...", što je definitivno bilo usmjereno prema arbitrima večerašnje revanš utakmice četvrtfinala Kupa BiH.
U trenutku prekida, Borac je vodio sa 2:1, što je rezultat koji lidera Premijer lige BiH vodi u polufinale Kupa. I to je jedino što je kristalno jasno nakon večerašnje utakmice.
Sve ostalo vjerovatno će biti u rukama disciplinskih organa Nogometnog saveza BiH - od toga kako su službena lica dijelila pravdu pa do toga ko je odgovoran za prekid.
Prema Disciplinskom pravilniku NSBiH, postoje sankcije u slučaju prekida utakmice.
Između ostalog, u članu 65. piše da "ako je tim za vrijeme utakmice prouzrokovao nerede zbog kojih je utakmica prekinuta ili je napustio teren za igru, pa utakmica nije nastavljena, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 6 bodova, odnosno od 3 do 6 negativnih bodova i novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM".
Šta kažu propisi?
Idući član definira nagovaranje na prekid utakmice - "Ako igrač ili sportski radnik izazove prekid utakmice koja ne bude nastavljena bit će kažnjen - igrač zabranom igranja od 3 do 12 utakmica i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM - sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od tri mjeseca do godinu i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM".
U ovom članu piše i to da "ako se prihvati nagovaranje pa cijeli tim napusti teren, odnosno ne otpočne utakmicu, pa ista bude prekinuta, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 12 bodova odnosno od 3 do 12 negativnih bodova".
Naravno, pitanje je kako će "disciplinci" NSBiH protumačiti ova večerašnja dešavanja, kako s aspekta prekida, tako i onoga što ga je izazvalo, odnosno suđenja.
"Frka u najavi"
I sama odluka da Musa dijeli pravdu na Koševu u revanš utakmici četvrtfinala Kupa BiH bila je "frka u najavi".
Naime, isti je sudija vodio i ovosezonski prvenstveni meč u kojem je Borac iz ofsajd situacije uspio izjednačiti protiv Sarajeva u Banjoj Luci. I to se desilo također duboko u sudačkoj nadoknadi.