Grupa građana Višegrada danas je sa mosta Mehmed paše Sokolovića krenula na Marš mira prema Srebrenici, u znak sjećanja na žrtve genocida.
Događaj čiji je cilj svjedočenje i pamćenje, organizirao je Medžlis Islamske zajednice (IZ) Višegrad sa željom da simbolično poveže tri grada u kojima su počinjeni zločini nad Bošnjacima.
Simbolična veza
"Ovo je naša prva manifestacija u okviru koje smo formirali grupu od sedam članova koja će učestvovati u Maršu mira od Višegrada do Srebrenice.
Ovo je prvi put da se nešto ovako organizuje, iako je možda mali broj učesnika ona je simbolično vezana, zato što je u našem gradu do 1992. godine živjelo preko 17.000 Bošnjaka i nadamo se da će se ova manifestacija iz godine u godinu omasoviti", kazao je glavni imam Medžlisa IZ Višegrad Hasan ef. Skorupan.
Naglasio je da polazak nije slučajno organiziran sa mosta Mehmed paše Sokolovića, podsjetivši da je to upravo mjesto na kojem su počinjeni stravični zločini nad višegradskim Bošnjacima.
"Polazak je organiziran sa mosta zato što je na ovom mjestu veliki broj zločina učinjen, silovanja, paljenja i mučenja naših višegradskih Bošnjaka koji su nerijetko ubijani i bacani sa ovog mosta u rijeku Drinu.
Naša grupa će proći kroz sva ta područja gdje su bila masovna ubijanja i mi ćemo odavde ići prema Slapu gdje je preko 120 naših ubijenih Višegrađana ekshumirano i sahranjeno i tu je napravljeno jedno spomen obilježje, tako da pamtimo njihovu nevinu žrtvu koji su dali za odbranu BiH", kazao je ef. Skorupan dodajući da ova manifestcaija predstavlja jednu vrstu edukacije.
Strašni zločini
"Posebno je to za naše mlade koji će doći poslije nas i nadamo se, ovu manifestcaiju dalje razvijati i simbolizirati na nevine žrtve i tu golgotu, strepnju i strah koju su oni nosili u sebi u vrijeme agresije.
Upravo ovaj most simbolizuje i spajanje, susretanje, miroljubivost pa i pomaganje jednih drugima i ovo treba da bude jedan vid manifestacije života i novog rađanja nas Bošnjaka na Drini", poručio je on.
Učesnik Marša mira Nedim Bučo smatra da je ovaj događaj i jedan vid hodočašća.
"Mi u Višegradu odlučili smo se da i mi hodočastimo, svojim hodom, u čast onih koji su uspjeli da se probiju i da prežive genocid u Srebrenici.
Moramo da se sjetimo i svih naših žrtava, jer ovdje je počeo, u Višegradu 1992. godine, veliki, strašni zločini i u čast svih onih nevinih žrtava koji su živote izgubili ovdje. Znamo da su ovdje djeca od dva dana kao i od godinu dana paljena živa zajedno sa svojim majkama.
Trebamo da se sjetimo svih i da to bude opomena i za čitavo čovječanstvo i za sve ljude koji žive u Višegradu i u našoj BiH i da se to zlo nikada i nikome ne ponovi", kazao je Bučo.