Bobičasto voće može biti skupo, a ima ograničen rok trajanja. Srećom, možete mu produžiti svježinu i spriječiti da popljesnivi. Naime, bobičasto voće vrlo je porozno, nježno i ima tanku koru. Zbog toga se brže raspada, postaje gnjecavo i pljesnivo. Prema potrošačkoj novinarki Alice Beer, postoji efikasno rješenje ovog problema.
"Stavite bobice u zdjelu u kojoj je mješavina šalice octa i dvije šoljice vode", rekla je u emisiji This Morning.
Beer je kod kuće provela eksperiment. Kupila je dva paketa bobičastog voća pa jedan potopila u ocat, a drugi nije.
"Voće koje se namakalo u octu izgledalo je svježije nakon pet dana, drugo je bilo gnjecavo", tvrdi.
Prema njezinom mišljenju, ocat ubija plijesan na površini. A da voće ne bi poprimilo okus octa, nakon namakanja ga ispere vodom, osuši i pohranjuje u posudu s papirnatim ručnikom.
"Papirnati ručnici su zakon jer upijaju vlagu. Ako maline, borovnice i drugo bobičasto voće slažete u posude s papirnatim ručnicima, trajat će puno duže", kaže.
Vraćanje bobičastog voća u originalnu ambalažu nakon pranja je u redu, ali ostat će svježije ako se premjesti u pliću posudu u kojoj će se rasporediti u jedan sloj.
"Kada se voće čuva na ovaj način, može trajati do 10 dana. Također, izbjegavajte pohraniti ga u najhladnijim dijelovima frižidera. Stavite ga u sredinu. Tako ćete se i podsjetiti da ga pojedete jer ćete ga uvijek vidjeti kad otvorite hladnjak. A kad voće postane kašasto, još uvijek ga možete iskoristiti. Dodajte ga u svoj smoothie", savjetuje Beer.