Sjedinjene Američke Države dvaput su se svrstale uz Rusiju prilikom glasanja u Ujedinjenim nacijama povodom treće godišnjice ruske invazije na Ukrajinu, što ukazuje na promjenu stava administracije Donalda Trumpa o ratu, izvještava BBC.
Prvo, SAD su glasale protiv evropske rezolucije koja osuđuje postupke Moskve i podržava teritorijalni integritet Ukrajine – pridruživši se Rusiji, Sjevernoj Koreji i Bjelorusiji u Generalnoj skupštini UN-a u New Yorku.
Nakon toga, Washington je izradio vlastitu rezoluciju u Vijeću sigurnosti UN-a, kojom se poziva na prekid sukoba, ali bez direktne osude Rusije. Iako je rezolucija usvojena, dva ključna američka saveznika, Velika Britanija i Francuska, bile su suzdržane nakon što su njihovi pokušaji da izmijene tekst blokirani vetom.
Ove rezolucije su podnesene u trenutku kada je francuski predsjednik Emmanuel Macron posjetio Donalda Trumpa u Bijeloj kući, nastojeći da ublaži razlike u stavovima o ratu u Ukrajini, navodi BBC. U četvrtak će američkog predsjednika posjetiti i britanski premijer Sir Keir Starmer.
BBC ističe da je Trumpova administracija time dodatno uzdrmala transatlantsku alijansu, približavajući se Moskvi i otvarajući pitanja o dugoročnoj američkoj posvećenosti evropskoj sigurnosti. Taj raskol postao je očigledan tokom glasanja u Generalnoj skupštini UN-a, gdje su američke diplomate promovisale ograničenu rezoluciju koja žali zbog gubitka života u "rusko-ukrajinskom sukobu" i poziva na njegovo brzo okončanje.
S druge strane, evropske zemlje su podnijele detaljniji prijedlog, u kojem se jasno okrivljuje Rusija za invaziju i potvrđuje podrška suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine.