Sjedinjene Američke Države kupile su sve zalihe remdesivira, jednog od dvaju lijekova koji dokazano djeluju protiv koronavirusa, zbog čega ostatku svijetu prijeti nestašica.
Stručnjaci upozoravaju da bi američka kupovina zaliha lijeka remdesivir mogla imati posljedice diljem svijeta.
"Posjeduju pristup većini zaliha, pa ništa nije ostalo za Evropu", za Guardian je rekao doktor Andrew Hill, naučnik sa Univerziteta u Liverpoolu.
Remdesivir je prvi lijek koji su američke vlasti proglasile valjanim u borbi protiv koronavirusa jer se pokazalo da ljudima pomaže u bržem oporavku. Prvih 140.000 doza je potrošeno, a SAD je sada kupio njih 500.000. Riječ je o kompletnoj količini koja će biti proizvedena u julu i 90 posto onoga što će biti proizvedeno u augusru i septembru.
Dogovor je postignut nakon što je postalo očito da epidemija koronavirusa u SAD-u ne jenjava. Anthony Fauci, vodeći američki epidemiolog, rekao je da bi situacija mogla postati mnogo gora.
"Idemo pogrešnim smjerom. Prošle sedmice SAD je imao dnevni rast i do 40.000 slučajeva zaraze, a ja se ne bih iznenadio kada bi se ta brojka popela i na 100.000, pod uvjetom da ne dođe do nekog preokreta", rekao je pred Senatom.
Lijek je bio namijenjen za liječenje ebole, ali nije djelovao. Vlasnik patenta je firma Gilead, što znači da ga niti jedna druga firma ne smije proizvoditi. Lijek košta oko 3.200 američkih dolara, a uključuje šest doza.
Doktor Hill je rekao da se mjesecima s velikim zanimanjem prati djelovanje lijeka, ali da se ne može osigurati njegova dostupnost izvan SAD-a: "Zamislite da se radi o vakcini. To bi bio kaos. Možda nam ovo pokazuje šta tek dolazi."