SAD je Evropskoj uniji zaprijetio carinama na niz proizvoda, uključujući pivo, čokoladu i masline, u dugotrajnom sporu oko subvencija proizvođaču zrakoplova Airbusu, prenose mediji.
Ured predstavnika SAD-a za trgovinu objavio je da razmatra uvođenje carina na 30 proizvoda u vrijednosti 3,1 milijardu dolara, navodi BBC.
Prijetnja je povezana s dugogodišnjim sporom dvije strane oko subvencija proizvođačima zrakoplova Airbusu i Boeingu.
Washington se žalio Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) na europske subvencije Airbusu iz 2004. godine, tvrdeći da su kompaniji osigurale nepoštenu prednost u odnosu na Boeing.
WTO je prošle godine presudio da je EU tim subvencijama prekršio trgovinske propise, odobrivši Washingtonu uvođenje kompenzacijskih carina na uvoz europskih proizvoda.
Washington je potom uveo carine u rasponu od 15 do 25 posto na 7,5 milijardi dolara vrijedan uvoz niza proizvoda iz EU, uključujući Hrvatsku. Carine su obuhvatile u prvom redu poljoprivredne i prehrambene proizvode, te avione i dijelove aviona.
Sada iz Washingtona prijete da bi mogli uvesti carine i na uvoz kolača, odjeće od kašmira, džina i metalne galanterije.
Bruxelles upozorava da SAD prekoračuje okvire koje je odredio WTO, ističući da bi nove carine naštetile firmama na obje strane Atlantika.
„To stvara nesigurnost za kompanije i nanosi nepotrebnu privrednu štetu na obje strane Atlantika, naročito u kontekstu aktuelnih nastojanja kompanija da prevladaju privredne poteškoće nakon krize covida-19“, stoji u saopćenju Bruxellesa.
Uvozne carine plaćaju američke kompanije koje troškove mogu prenijeti na potrošače. Vijeće SAD-a za žestoka pića naglasilo je da je spor SAD-a i EU oko subvencija Airbusu i Boeingu teško pogodio njegove članove.
"Proizvođači žestokih pića u EU i SAD-u dovoljno su trpjeli zbog trgovinskog rata. Što se duže čeka rješenje spora, to je veća prijetnja da će naš sektor udariti nove carine", poručili su.
EU se žalio WTO-u na američke subvencije Boeingu, što znači da bi do kraja godine i sam mogao uvesti kompenzacijske carine na uvoz iz SAD-a, podsjeća BBC.