Američki državni sekretar Antony Blinken izjavio je kako su Sjedinjene Američke Države (SAD) i službeno proglasile da nasilje koje vojska Mijanmara provodi nad muslimanskom manjinom Rohingya predstavlja genocid i zločin protiv čovječnosti.
Blinken je to saopćio blizu pet godina nakon što je mijanmarske vojska, koja je formalno poznata kao Tatmadaw, dramatično eskalirala pritisak nad Rohingya manjinom, a što je rezultiralo ubijanjem desetina hiljada i progonom više od 1,2 miliona pripadnika te zajednice.
Govoreći u američkom Memorijalnom muzeju holokausta, Blinken je rekao da je to osma odluka o genocidu koju je američka administracija donijela u historiji.
“Na osnovu internih nalaza State Departmenta i vanjske dokumentacije međunarodnih grupa za ljudska prava, SAD je utvrdio da su pripadnici burmanske vojske počinili genocid i zločine protiv čovječnosti nad Rohingyama“, rekao je Blinken.
On je optužio mijanmarsku vojsku za uništavanje sela, masovna ubistva, silovanja, mučenje i druga užasna zlostavljanja.
Očekuje se da će SAD uvesti dodatne sankcije mijanmarskoj hunti koja se već nalazi na crnoj listi.
Odluka SAD dolazi donesena je nakon što je Međunarodni sud pravde, najviši sud Ujedinjenih nacija, u februaru nastavio postupak kako bi utvrdio da li je Mjanmar odgovoran za genocid.
Međunarodni sud pravde već više od dvije godine vodi slučaj u kojem se Mjanmar tereti za kršenje Konvencije o genocidu u svom brutalnom razbijanju zajednice Rohingya.
U januaru 2020. ICJ je uveo “privremene mjere“, naloživši okončanje genocidne prakse nad Rohingyama.
Mjanmar je u ovom slučaju zastupala bivša državna čelnica Aung San Suu Kyi, koja je svrgnuta u vojnom udaru u februaru 2021. godine, a trenutno je u pritvoru.
Vojno preuzimanje vlasti izazvalo je masovne proteste u Mjanmaru u kojim su snage hunte ubile više od 1.500 ljudi. To je podatak posmatračke grupe pod nazivom Udruženje za pomoć političkim zatvorenicima.