Američki dužnosnici izrazili su u petak uvjerenje da bi sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca između Izraela i Hamasa mogao biti sklopljen već sljedeće sedmice, iako se čini da je palestinska militantna skupina spremna odbaciti "prijedlog za premošćivanje" koji su posrednici predstavili u Dohi.
Posrednici iz SAD-a, Egipta i Katara u petak su ponudili Izraelu i Hamasu prijedlog za rješavanje kontinuiranih nesuglasica oko provedbe prekida vatre i oslobađanja talaca. U današnjoj zajedničkoj izjavi, tri zemlje rekle su da imaju za cilj "zaključiti dogovor prema uvjetima koji su danas izneseni" kada se ponovno sastanu sljedeće sedmice u Kairu, piše Politico.
Predsjednik Joe Biden rekao je novinarima u Ovalnom uredu u petak da "smo bliži dogovoru nego što smo ikad bili". A viši dužnosnik uprave rekao je novinarima da je prijedlog “sveobuhvatan aranžman. O tome se pregovaralo mjesecima, i mi jako vjerujemo, i ovdje postoji zamah u ovom procesu da radimo na tome da se ovo dovede do zaključka.” Dužnosnik je dao izjavu za medije pod uvjetom da im se dopusti anonimnost.
Ovog vikenda u regiju će otputovati i državni tajnik Antony Blinken, gdje će se sastati s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i drugim izraelskim dužnosnicima.
No dužnosnici Hamasa, koji su preskočili razgovore, rekli su za Agence-France Presse, BBC i druge medije da okvir predstavljen u Dohi sadrži nove uvjete na koje ne mogu pristati i utvrdili su da nije u skladu s prošlim verzijama koje su prihvatili.
Pojedinosti "prijedloga za premošćivanje" nije javno podijelila niti jedna od uključenih strana, a nejasno je koje aspekte Hamas smatra da ne može prihvatiti. Ali američki dužnosnici su u prošlosti rekli da se Izrael i Hamas ne slažu oko samo nekoliko pitanja provedbe, uključujući vrijeme razmjene palestinskih zatvorenika u izraelskom pritvoru i izraelskih talaca koje drži Hamas.
Još jedno žarište u pregovorima uključuje status filadelfijskog koridora, tampon zone između Pojasa Gaze i Egipta. Izrael se posljednjih sedmica zalagao za kontrolu tog područja kao sigurnosnu mjeru za odvraćanje budućih napada Hamasa na svoju teritoriju. Visoki dužnosnik administracije rekao je da se o tom pitanju razgovaralo s Egiptom u sklopu nedavnih razgovora i rekao da se "kreće u pravom smjeru".
Neki bliskoistočni analitičari tvrdili su da Hamasova reakcija možda neće biti veliki korak nazad u velikoj shemi mirovnih pregovora. Aaron David Miller, bivši američki pregovarač o izraelsko-palestinskom sukobu, rekao je u intervjuu da "niko nije očekivao" dogovor ili bilo što približno tome iza ovosedmičnih pregovora o prekidu vatre u Dohi.
Malo više vremena, dodao je, moglo bi čak biti od pomoći, budući da niti jedna strana po njegovom mišljenju nije spremna zatvoriti trajni prekid vatre.
"U najboljem slučaju, govorite o prvoj fazi, šest sedmica, jer niko nije spreman ići dalje od toga", rekao je Miller, koji je sada saradnik Carnegiejeve zaklade za međunarodni mir.
Regija se još uvijek priprema za veći sukob, uključujući potencijalni napad iz Irana. I Izrael je danas naredio civilima da evakuiraju područja u Gazi koja su se prije smatrala "civilnim sigurnim zonama", navodeći da su militanti Hamasa ispaljivali rakete iz civilnih područja.
Trita Parsi, izvršna potpredsjednica think tanka Quincy Instituta u Washingtonu, rekla je da će unutar Irana vjerovatno porasti pritisak da poduzme akciju “ako potraje predugo i postane sve jasnije da je ovo vježba za suzbijanje napada i odmazde, a ne nego zapravo osigurati prekid vatre.”
Dok se rat između Izraela i Hamasa nastavlja, američka vojska objavila je da premješta nove snage na Bliski istok, navodi ABC News.
Pregovori o prekidu vatre su "sada na kraju igre", prema visokom američkom dužnosniku, koji je razgovarao o tome što očekivati tokom sljedeće sedmice jer je dogovor na rubu finalizacije.
Glavni elementi prijedloga koji je predsjednik Joe Biden iznio 31. maja ostaju, ali pregovarači su zauzeli područja neslaganja i "premostili ih na način za koji mislimo da je u osnovi dogovor koji je sada spreman zaključiti i provesti i krenuti naprijed ."
“Ima još posla, a tokom ovog tjedna su angažmani radnih skupina da se razgovara o svemu, od popisa talaca i redoslijeda kojim bi se taoci oslobađali, popisa palestinskih zarobljenika, jer u konačnici, ovo je razmjena, slična onoj koju ste vidjeli u sporazumu o prekidu vatre iz studenog", rekao je dužnosnik novinarima u petak.