zapadni balkan

SAD upozorava da protivnicima Daytona slijede sankcije: ‘Politika prema Balkanu ne zavisi od Trumpa’

Washington sprovodi dosljednu politiku prema zapadnom Balkanu već tri decenije i očekuje se da će tako biti i ubuduće, izjavio je Alexander Kasanof, specijalni izaslanik američke vlade za ovaj region, samo dvije sedmice nakon što je Donald Trump pobjedio na predsjedničkim izborima.

Kasanof, koji je preuzeo funkciju od Gabriela Escobara čiji mandat je istekao u maju, nije želio da spekuliše da li će ostati na toj poziciji nakon 20. januara, kada će nova administracija Donalda Trumpa preuzeti vlast. Međutim, naglasio je da će nastaviti raditi do posljednjeg dana kako bi region napredovao i kako bi svom eventualnom nasljedniku ostavio što bolju situaciju.

"Važno je istaći da je američka politika prema Balkanu već 30 godina zasnovana na snažnom kontinuitetu. Očekujem da će se ta dosljednost, posebno u pogledu osnovnih ciljeva, nastaviti i ubuduće“, rekao je Kasanof, zamjenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu, zadužen za Balkan i javnu diplomatiju.

Ruski uticaj i sigurnost regiona

Iskusni diplomata, koji je ranije službovao u Irskoj, Turkmenistanu, Čileu i Ukrajini, posjetio je Zagreb kako bi istakao snažne bilateralne odnose SAD i Hrvatske, koju vidi kao predvodnicu regiona.

Kasanof, koji je bio politički savjetnik u američkoj ambasadi u Kijevu tokom revolucije poznate kao „Euromajdan“, ocjenjuje rat u Ukrajini kao ključni trenutak za evropsku sigurnost. Izrazio je zabrinutost zbog toga što je Rusija svojom agresijom narušila međunarodno pravo i poredak.

"Ruski uticaj je podmukao kako na Balkanu, tako i širom svijeta. Države moraju ostati budne i raditi na suzbijanju dezinformacija“, upozorio je Kasanof.

Napredak ka EU integracijama

Kasanof je naglasio da Washington vidi „realnu priliku“ za značajan napredak država zapadnog Balkana na putu ka evroatlantskim integracijama. Posebno je izdvojio plan rasta EU vrijedan 6 milijardi eura, koji je uslovljen sprovođenjem reformi.

"Ovo nije prilika koja će trajati vječno, i mora se iskoristiti sadašnji povoljan trenutak“, upozorio je američki zvaničnik. „Cilj je da region konačno ostavi za sobom naslijeđe ratova iz devedesetih i prevaziđe etnonacionalizam.“

Jasna poruka onima koji djeluju protiv Dejtona

Govoreći o Bosni i Hercegovini, Kasanof je naglasio da SAD ostaju posvećene jačanju suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multinacionalnog karaktera te zemlje.

"Protiv onih koji djeluju protiv ovih ciljeva, zagovaraju secesiju i zanemaruju Dejtonski sporazum, iskoristićemo sve dostupne alate, uključujući sankcije“, izjavio je Kasanof, jasno aludirajući na Milorada Dodika, piše Jutarnji.

"Nećemo ostati pasivni“, poručio je on, dodajući da Washington „pomno prati“ situaciju. Takođe je istakao da Dodikova politika ne samo da ugrožava sigurnost BiH, već i blokira reforme koje bi donijele ekonomske koristi RS.

"Na kraju, Dodik praktično blokira sredstva iz evropskog plana rasta koja bi mogla pomoći građanima. To nije samo ozbiljno pogrešan, već i izuzetno opasan put“.

Podrška evropskom putu Srbije

Kasanof je zaključio da SAD vide evropske integracije Srbije kao prirodan proces. Washington, prema njegovim riječima, jasno ukazuje Beogradu na izazove na tom putu, istovremeno naglašavajući prednosti saradnje s Evropom i opasnosti ruskog uticaja.