šta donosi 2025.

Sada su sva pravila drugačija: Ukrajina se sprema da Trumpov kreator dogovora uđe u pregovore

Nova godina u Ukrajini počela je na isti način kao što je završila stara: smrtonosnim ruskim napadima dronovima širom zemlje. U Kijevu je jedna osoba poginula, a najmanje šest je povrijeđeno u prvih nekoliko sati 2025. godine.

Ovo je treća nova godina Ukrajine od ruske invazije. Ako je 2023. počela sa velikim nadama da će dobitci na ukrajinskom bojnom polju gurnuti Rusiju nazad i dovesti do potpune pobjede, do početka 2024. ukrajinska vojska i stanovništvo već su bili dugotrajni i imali su malo iluzija o brzoj pobjedi.

Sada 2025. počinje moralom na možda najnižoj tački rata – i predsjedavanjem Donalda Trumpa na horizontu. Trump je rekao da je okončanje rata jedan od njegovih glavnih međunarodnih prioriteta i imenovao je penzionisanog američkog generala Keitha Kellogga za svog specijalnog izaslanika zaduženog za taj zadatak, piše Guardian.

Iskusni veteran, Kellogg se uskoro očekuje u Kijevu i više je dobrodošao izbor za Ukrajinu od drugih ličnosti u Trumpovoj orbiti, koje imaju jasne proruske stavove. Kellogg je već posjetio Ukrajinu tokom rata i iz prve ruke vidio rezultate ruskog rata. Ukrajinski zvaničnici vjeruju da su ove posjete često fundamentalno promijenile stavove zapadnih političara o sukobu.

Prije svog imenovanja, Kellogg je sugerirao politiku prijetnje da će Ukrajini odsjeći oružje ako odbije da pregovara s Rusijom, ali da će ih povećati ako Rusija ne igra loptu. Proteklih dana kritikovao je ruske napade na Ukrajinu, ali je i zamjerio Ukrajinu za postupke poput ubistva ruskog generala u Moskvi.

“Svijet pomno prati akcije s obje strane”, napisao je na X nakon što je osudio ruski napad na ukrajinske gradove tokom Božića.

Upravo je ta ekvivalentnost, koja podrazumijeva poštenu borbu između dvije strane koje imaju jednaku odgovornost, uznemirila neke u Kijevu i drugim savezničkim prijestolnicama, koji smatraju da je to nepravedna karakterizacija brutalne invazije suverene nacije od strane Rusije.

“Zamislite borbu u kavezu. Imaš dva borca ​​i oba žele da se izvuku. Potreban vam je sudija da ih razdvoji. I mislim da predsjednik Donald J Trump to može učiniti – on ima viziju da to učini”, rekao je Kellogg u nedavnom televizijskom nastupu.

Koliko god takve izjave loše prolazile u Kijevu, jasno je da Ukrajini očajnički treba promjena dinamike. Rusija nastavlja žestoku ofanzivu, a Kijev se bori da mobiliše dovoljno ljudi da održe linije fronta. Prošlog mjeseca, dva izvora u ukrajinskim jedinicama protivvazdušne odbrane izjavila su za Guardian da je situacija toliko loša da je obučenim operaterima protivvazdušne odbrane naređeno da odu na front da se pridruže pješadijskim brigadama.

Ovome je dodata i rastuća frustracija sa Bidenovom administracijom, pri čemu mnogi u Kijevu smatraju da su odluke da podrže Ukrajinu bile prespore i postepene da bi napravile razliku, dok u Washingtonu postoji osjećaj da administracija Volodimira Zelenskog nije bila spremna da otežava politički izbori kao što je snižavanje starosne dobi za mobilizaciju.

Kako se Bidenov mandat gasi, obostrana iritacija se povremeno prelila u javnu domenu i navela mnoge u Kijevu da tiho pozdrave izglede za Trumpovu Bijelu kuću, čak i ako su svi znakovi da bi to moglo biti mnogo izazovnije za Ukrajinu. S druge strane, postoji izrazit osjećaj da, s potpuno novim političkim okolnostima u Washingtonu, Ukrajina ulazi u nepoznato baš u vrijeme kada je situacija na frontu najteža.

„Osjećam se pomalo kao kada igrate video igricu i proveli ste vijekove napredujući kroz nivoe i konačno znate kako se kretati po njoj“, rekao je jedan sigurnosni izvor u Kijevu o problematičnim, ali produktivnim odnosima između Ukrajine i Bidenove administracije. “Sada su sva pravila drugačija i biće teško naučiti ih iznova.”

Još u maju, kada je Guardian intervjuisao Zelenskog , on je rekao da će njegov plan za Trumpovo predsjedništvo biti da pokuša nametnuti dolazećem američkom lideru da će biti „predsjednik gubitnik“ ako povjeri Vladimiru Putinu na riječ da želi mir i onda ispostavilo se da su ga Rusi igrali.

Sada Zelenskij pokušava drugačijim pristupom, dajući izjave koje izgledaju kalibrirane da privlače Trumpov osjećaj sebe kao sklapača dogovora. "Tramp može biti odlučujući… On ima prave kvalitete da bude odlučujući u ovom ratu - on je u stanju da zaustavi Putina ili bolje rečeno da nam pomogne da zaustavimo Putina", rekao je u intervjuu za ukrajinsku televiziju u četvrtak.

Putin je takođe laskao Trampu, hvaleći njegov intelekt, kao i njegovu hrabrost nakon pokušaja atentata u predizbornoj kampanji.

„Postoji razlog zašto Putin takođe Trumpa naziva pametnim“, rekla je Tatjana Stanovaja, ruska politička analitičarka. „To je igra koja se igra zajedno sa Trumpom: 'Ti si pametan, nisi glup. Razumijete kako se stvari rade.'”.

Dok oba lidera čekaju da vide kako će izgledati Trampova politika u Ukrajini, malo je znakova da su Moskva ili Kijev spremni na bilo šta poput ustupaka koje bi druga strana smatrala minimalnim uslovom za mir.

Putin želi da prigrabi, u najmanju ruku, teritoriju koju već kontroliše, a takođe ima zahteve u vezi sa ukrajinskom neutralnošću i razoružanjem koje bi bilo nemoguće politički prodati bilo kom ukrajinskom lideru. Zelenskij je u međuvremenu priznao da će možda biti potrebni bolni kompromisi, ali je insistirao da će mu zauzvrat biti potreban neki oblik značajne sigurnosne garancije protiv naknadne ruske eskalacije, kao što je obećanje članstva u NATO-u ili zapadnih mirovnih snaga na terenu. Nijedna opcija trenutno ne izgleda vjerovatno.

Visoki zapadni zvaničnik odbrane koji je napustio funkciju, ali je ostao u kontaktu s ukrajinskim kolegama, rekao je da nema znakova da je Ukrajina spremna na ustupke bez takvih obećanja: „Zapadne sigurnosne garancije će biti ključne u svim mirovnim pregovorima. Bez ovih garancija, šta bi sprečilo Putina da ponovo izvrši invaziju za nekoliko godina?”