Poslanici u Narodnoj skupštini RS Ramiz Salkić i Amir Hurtić predstavili su na konferenciji za novinare Rezoluciju o osudi genocida počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine, pred upućivanje prijedloga rezolucije u parlamentarnu proceduru.
"Rezolucija o osudi genocida počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine predviđa da Narodna skupšina (NS) RS-a osudi zločin genocida koji je počinjen u Srebrenici u julu 1995. godine nad Bošnjacima, muslimanima stanovnicima Zaštićene zone UN-a u Srebrenici", rekao je Ramiz Salkić.
Prema njegovim riječima, Rezolucija pozdravlja činjenicu da su Evropski parlament i drugi parlamenti mnogih država donijeli ovakve rezolucije.
"NS RS podržava i prihvata sve presude koje su donesene pred Međunarodnim sudim pravde i Krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju i smatra ih u skladu sa mandatom Međunarodnog suda. NS uz osjećaj pijeteta i poštivanja za svaku civilnu žrtvu pojedinačno, a posebno za žrtve genocida upućuje izvinjenje i sućut porodicama žrtava", citirao je Salkić prijedlog Rezolucije.
U prijedlogu se navodi i da "NS RS ocjenjuje da svako negiranje, opravdavanje, relativiziranje genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina predstavlja neprihvatljivo ugrožavanje mira, sigurnosti građana RS-a cijele BiH".
Istakao je da su predložili da ovu Rezoluciju NS RS usvoji na prvom sljedećem zasjedanju.
Salkić je rekao da je ovo je prilika da se iz NS RS pokrene dugotrajan proces katarze, suočavanje sa istinom radi bolje budućnosti u ovom entitetu i u BiH.
"Inicijativa za usvajanje rezolucije ima opravdanje i u konačnim presudama Međunarodnog suda pravde i Krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju."
Salkić je podsjetio da je 2015. godine predložio ovakvu rezoluciju koja nije došla na dnevni red Narodne skupštine, navodeći da ne očekuju ni da će ovaj prijedlog doći na dnevni red. Najavio je da će svake sljedeće godine ponovo predlagati Rezoluciju.
Amir Hurtić i Ramiz Salkić smatraju da je “vrijeme da se NS RS očituje o genocidu u Srebrenici”.
"Sjećanje na genocid u Srebrenici i zločine u BiH potrebno je ugraditi u naše zajedničko sjećanje i temelje proširenja Evropske unije na prostoru Zapadnog Balkana. Ne smijemo pristati na diskriminatorske i isključive stereotipe o pojedinim narodima", rekao je Hurtić i dodao da je želja da se Rezolucijom proces skidanja kolektivne odgovornosti za genocid i druge ratne zločine.