Prema istraživanju provedenom na pacovima, a koje je iniciralo Društvo za proučavanje ingestivnog ponašanja, plavo svjetlo kojima zrače telefoni direktno je povezano sa žudnjom za slatkišima. Zbog ovoga vam je teško da se oduprete vratima frižidera i slatkim štekovima, piše Men's Health.
Naime, pacovi koji su bili izloženi plavoj svjetlosti su narednog dana imali povećanu potrebu za unosom slatkiša, a primijećena je reducirana tolerancija na glukozu, zbog naglih skokova šećera u krvi – što je predznak za dijabetes.
U sve ovo je umiješano i to kako zračenje ekrana utječe na kvalitet sna. Deprivacija spavanja, koja se javlja zbog gledanja u telefon pred spavanje, dokazano utječe na produkciju grelina – hormona koji regulira osjećaj gladi, kao i na redukciju leptina, koji upravlja osjećajem sitosti. Ovo znači da ćete teže osjetiti sitost, bez obzira na to koliko slatkog ste već pojeli.
Regulirajte utjecaj plavog svjetla, makar pred spavanje. Telefon ostavite u nekoj drugoj prostoriji. “Budan si”, poruka je na koju možete odgovoriti ujutro, čim se probudite.
Tu je još nekoliko trikova uz pomoć kojih možete da smanjite potrebu za slatkišima:
Redovni obroci
Ako jedete redovno obroke u toku dana, koji imaju uravnoteženu nutritivnu raspodjelu proteina, kvalitetnih ugljikohidrata i zdravih masti, lakše ćete kontrolirati sitost i spriječit ćete nagle promjene nivoa šećera u krvi.
Kvalitetne užine
Magnezij, koji sadrže orašasti plodovi i crna čokolada, pojačava senzitivnost ćelija na inzulin, što će povećati do maksimuma količinu šećera koju tijelo metaboliše i spriječiti nagle oscilacije.
Dodaci
Dodajte začine, poput cimeta, svojoj hrani i grickalicama. Istraživanja su ukazala na njihovu moć da reguliraju nivo šećera u krvi. U to ime, u svoju jutarnju kašu sipajte punu kašiku.
Krećite se
Regulirajte stres redovnim vježbanjem. Ne samo da ćete reducirati anksioznost, već ćete uvećati količinu energije – što je vodeći faktor zbog kojeg ljudi posežu za slatkišima.