Žestoke posljedice

Sankcije Dodiku gurnule RS u digitalni mrak. Iz Ambasade SAD za Raport: Odgovorne kompanije odbijaju poslovati sa sankcionisanim licima

Nakon što je Radovan Višković, premijer Republike Srpske izjavio da su problemi sa internet konekcijom zbog kojih je otežan i onemogućen pristup zvaničnim sajtovima Vlade RS, predsjednika Republike Srpske i Inspektorata rezultat sankcija Sjedinjenih Američkih Država izrečenih predsjedniku RS Miloradu Dodiku, Raport je uputio upit Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini o tome da li problemi s pristupom internetskim stranicama institucijama RS imaju veze sa sankcijama SAD prema zvaničnicima RS.

Iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD u Sarajevu, za Raport su između ostalog podsjetili na ozbiljnost posljedica koje nose sankcije, a odgovor Ureda prenosimo u cijelosti.

“Sankcije nose ozbiljne posljedice. Odgovorne međunarodne kompanije ozbiljno shvataju poštivanje i sprovođenje sankcija, te odbijaju da posluju sa sankcionisanim pojedincima ili entitetima. Zabranjene su sve transakcije američkih pojedinaca ili kompanija koje uključuju imovinu ili su u korist sankcionisanih osoba ili kompanija. Sjedinjene Američke Države će nastaviti primjenjivati sankcije na pojedince i kompanije koje ugrožavaju sigurnost i stabilnost BiH, potkopavaju Dejtonski mirovni sporazum ili su umiješane u koruptivna djela. Za detalje o konkretnom pitanju, upućujemo vas na Ured za kontrolu imovine stranaca Ministarstva finansija SAD (OFAC) i na određene kompanije koje su uključene u to pitanje “ - naveli su iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD.

Iz odgovora Ambasade SAD da se zaključiti kako nije State Department direktno ukinuo internet stranice Vlade RS, već su to učinile IT kompanije, kao što su naprimjer CloudFlare ili Hetzner, bez kojih je ekstremno teško održavati bilo kakve stranice na internetu. Američke IT kompanije se očito pridržavaju uputa, odluka i pogotovo sankcija koje izrekne State Department.

Podsjećamo zvaničnici u BiH koji su pod sankcijama SAD često ističu da činjenica što su na „crnoj američkoj listi“ ne nosi nikakve posljedice po njih, a pri tome navode da „nemaju imovinu niti poslove u SAD“, te stoga i ne trpe sankcije.

Međutim, jasno je da se posljedice sve češće, a i dugoročnije odražavaju kako na pojedince, tako i na kompanije i institucije, a što govori i posljednji primjer nemogućnosti pristupa internetskim stranicama institucija RS, čiji su čelnici pod američkim sankcijama.

I iz Agencije za bankarstvo FBiH za Raport je ranije potvrđeno da banke u FBiH ne žele poslovati sa sankcionisanim osobama.

Također, Raport je nedavno pisao o tome kako je i Evropska investicijska banka u svoje ugovore o kreditima u klauzulu o sankcionisanim osobama uvrstila i osobe koje su sankcionirale SAD, dok su ranije s tom odredbom bile osobe obuhvaćene sankcijama EU i Vijeća sigurnosti UN-a.