Kompanija Invictus Technology Group prinuđena je preduzeti drastične poteze koji uključuju značajno smanjenje broja zaposlenih, a ova odluka je donesena nakon što se Invictus "suočio sa brojnim nezakonitim postupcima onih koji bi u (entitetu) Republici Srpskoj i (državu) Bosni i Hercegovini trebali da osiguraju prava zagarantovana zakonima, odnosno zbog pritisaka Ambasade SAD na bankarski sektor", saopšteno je iz ove bh. kompanije.
Navodi se da će svi zaposleni dobiti svoja zarađena primanja uz poštovanje ugovora o radu i zakonom predviđenih mehanizama za djelovanje u ovakvim i sličnim situacijama.
Početkom ovog mjeseca kao novi poslovni subjekt Invictus je, kako se navodi u saopštenju, optimistično počeo s radom i potpisao ugovore sa više od 170 zaposlenih sa iskrenom namjerom da na novim osnovama i uz pomoć dosadašnjeg zajedničkog iskustva i znanja nastavi poslovanje.
“Kompaniju je osnovala grupa IT profesionalaca kako bi poslovala po zakonima Republike Srpske i Bosne i Hercegovine i s namjerom da rade ono što jedino znaju. Sud je uredno izvršio registraciju nove kompanije, ali smo sada došli u situaciju da moramo preduzeti neželjene poteze“, istaknuto je u saopštenju.
Navodi se da se prvobitno činilo da neće biti problema prilikom otvaranja računa, ali su se pojavile prepreke, a “podrška je izostala prije svega od banaka koje nisu bile spremne da postupe po zakonu”.
„Nakon ogromnog pritiska Ambasade SAD u Sarajevu, a u strahu od narednih poteza američke administracije i novih sankcija, banke su ignorisale naša nastojanja da kao nova kompanija dobijemo polazne elemente neophodne za normalno poslovanje. Zbog ovakvog nerazumijevanja teško možemo da održimo finansijsku stabilnost što iz dana u dan dodatno usložnjava čitavu situaciju“, pojasnili su iz Invictusa.
Iz ove kompanije naglašavaju da se “zbog postupaka Ambasade SAD na najbrutalniji način radnicima uskraćuje pravo na rad i osiguranje gole egzistencije iako za to nema bilo kakvog pravnog osnova, te zbog toga pozivaju sve nadležne institucije da što prije pronađu adekvatno rješenje kako ni jedna druga domaća kompanija u budućnosti ne bi bila izložena nezabilježenoj diskriminaciji”.
„Pošto smo sada izloženi potezima koji nemaju bilo kakve veze sa normalnim poslovanjem i poštovanjem zakonskih normi, a da nas relevantne institucije kao savjesnog poslovnog subjekta nisu u stanju zaštiti, moramo priznati da je teško pronaći adekvatniji odgovor koji ne bi uključivao ozbiljnije rezove u samoj kompaniji“, dodaje se u saopštenju.
U ovoj kompaniji navode da su ponosni na svakog zaposlenog, jer su kako ističu, radom stručnošću i priznanjima pokazali da je stvoren kolektiv sa velikim potencijalom koji se našao na meti interesa mešetara ali i konkurencije.
Podsjećamo, Ured za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva trezora (OFAC) u junu 2024. stavio je na crnu listu sedam firmi iz Bosne i Hercegovine i još dvije osobe koje obezbjeđuju glavne izvore prihoda za predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika i njegovu porodicu.
Među tim kažnjenim firmama našla se i kompanija “Infinity International Group” koja je formirala “Invictus Tehnology Group” kako bi izbjegla američke sankcije.