Vijesti

“Sarajevo safari”: Dokumentarac o “turistima” koji su navodno plaćali da pucaju na Sarajlije

Nedavno je snimljen dokumentarac "Sarajevo safari" koji ispituje optužbe po kojima su bogati i uticajni stranci plaćali da pucaju na civile u opkoljenom gradu.

Slovenski filmski režiser Miran Zupanič bio je užasnut kada mu je njegov sunarodnjak i filmski producent Franci Zajc u februaru 2019. rekao da je čuo navode da su nepoznati stranci plaćali velike svote novca da bi djelovali kao snajperisti po Sarajevu i pucali na civile tokom opsade.

Opsada glavnog grada Bosne i Hercegovine je trajala od 1992. do 1996. godine.

Jedna od najdužih opsada u novijoj historiji

Bila je jedna od najdužih opsada u novijoj historiji. Vojska Republike Srpske, predvođena generalom Ratkom Mladićem, opkolila je grad.

Bombardovala ga je i gađala civilne ciljeve sa svojih položaja sa brda oko grada.

Natpisi "Pazi, snajper!" bili su postavljeni svuda po Sarajevu - kao znak upozorenja.

Zajc je upitao Zupaniča da li bi bio voljan snimiti film o tim optužbama. Režiser je bio skeptičan.

"Nisam mogao vjerovati", rekao je Zupanič za DW.

"Rekao sam da je to nezamislivo. Da to ne može biti istina. Ali i ako je istina, pomislio sam, niko neće htjeti da priča o tome pred kamerama."

Ali Zupanič nije bio u pravu. Franci Zajc je već znao osobu, koja je bila spremna da priča.

Zupanič: Zaključio da je izvor vjerodostojan

"To je bio Slovenac, koji je radio za jednu veoma važnu američku agenciju”, kaže Zupanič.

"Želio sam da ga upoznam i razgovaram s njim da bih dokazao sebi, a takođe i Franciju da taj čovjek laže."

Iako je Zupanič DW-u nekoliko puta pomenuo ovu "veoma važnu američku agenciju", nije želio reći o kojoj se agenciji tačno radi.

Odlučio snimiti dokumentarac

Zupanič kaže da je sa dotičnim „izvorom" razgovarao "dugo vremena". Ispitivao ga je o šokantnim optužbama iz različitih uglova.

Na kraju je zaključio da je izvor vjerodostojan i odlučio snimiti dokumentarac o tvrdnjama po kojima su stranci plaćali novac kako bi mogli djelovati kao snajperisti tokom opsade Sarajeva.

Tako je nastao dokumentarac pod nazivom „Sarajevo safari", koji je premijerno prikazan u glavnom gradu BiH - Sarajevu, 10. septembra 2022.

Ali čak i prije premijere, priča je šokirala Balkan.

Zupanič, režiser i scenarista dokumentarca „Sarajevo safari", navodne događaje opisuje kao "neku vrstu safarija, kao lov na ljude".

"Izgleda da postoje pojedinci koji misle da su iznad morala, iznad dobra i zla, iznad svakog ljudskog poretka.

To su pojedinci, koji svojim postupcima traže i na trenutke čak i ostvaruju apsolutnu moć nad ljudima - uporedivu jedino sa moći koju ima Bog", kaže on.

Morate računati sa negativnim reakcijama

U filmu se pojavljuje Zupaničev izvor. Iako nije identificiran po imenu, a njegova slika je zatamnjena, korišten je njegov pravi glas, koji nije ni na koji način iskrivljen.

Tim koji stoji iza dokumentarca je također tražio izvore na srpskoj strani i zaista ih je pronašao.

Kažu, međutim, kako su oni otkazali svoje učešće prije početka snimanja.

To Županića nije ni najmanje iznenadilo.

"Mislim da bi osoba, koja bi pristala da priča o tome pred kamerama, bila ozbiljno ugrožena”, kaže on.

Sam Zupanič je doživio žestoke kritike i neprijateljsku reakciju od strane pojedinih medija bosanskih Srba.

"Propatio sam suočen sa ljudskim i profesionalnim diskvalifikacijama, koje nikada ranije nisam doživio. Ali prihvatam ih kao dio procesa.

Ako otkrijete jednu takvu priču, onda morate računati sa negativnim reakcijama", rekao je Županić.

Prema pisanju Balkanske istraživačke mreže (BIRN), Veljko Lazić, predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i udruženja žrtava rata Republike Srpske, opisao je tvrdnje iz Zupaničevog dokumentarca kao "apsolutne i gnusne laži" i nazvao film "uvredom za Republiku Srpsku, njenu vojsku i srpske žrtve rata".

U dokumentarnom filmu „Sarajevo safari" govore dva svjedoka, koji tvrde da su imali direktna saznanja o ovom fenomenu: jedan je neimenovani Slovenac, a drugi Edin Subašić, penzionisani oficir i analitičar Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Analizirao informacije

Subašić u filmu govori kako je u ratu dobio izvještaj o srpskom dobrovoljcu, koji je zarobljen tokom ratnih dejstava.

Subašić kaže da je tokom ispitivanja dobrovoljac potvrdio da je među snajperistima bilo stranaca.

"Analizirao sam informacije koliko je to bilo moguće i napisao sažetak i zaključak da se radi o novoj pojavi na sarajevskom ratištu, o specifičnoj vrsti neprijatelja.

Strancima koji nisu pravi ratni neprijatelji u agresiji protiv Bosne, ali koji ipak predstavlju istinsku opasnost”, rekao je Subašić u dokumentarcu.

Tokom opsade Sarajeva, više od 300 snajperista pucalo je na stanovnike Sarajeva, rekla je nedavno za RTV Slovenije dr. Zilha Maštalić Košuta sa Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.

Navela je i da su snajperisti ubili 225 ljudi, među kojima 60 djece. Do danas nijedan snajperista nije izveden pred lice pravde.

Javnost će suditi

U dokumentarcu "Sarajevo Safari" se pojavljuju i tri osobe, koje su pogodili snajperi.

Međutim, ne može se provjeriti da li su ljudi, koji su na njih pucali, bili strani snajperisti koji su platili da pucaju na civile.

"Veoma je važno da je ovaj film snimljen. On će pokrenuti priču, vjerovatno će se naći neko ko će se ipak baviti ovom mračnom temom. Onda će ko zna kakve informacije izaći na vidjelo", rekao je za DW bosanski pisac Faruk Šehić, ističući da dokumentarni film otvara nove dimenzije opsade Sarajeva.

"Nisam želio nikoga uvjeravati u ovu priču", kaže slovenački režiser Miran Zupanič.

"Naprosto, film nudi svjedočanstva ljudi koji tvrde nešto, nešto toliko nevjerovatno da sam ja, kao osoba koja kreira i pravi  filmove, osjetio obavezu da to saopštim široj javnosti. A javnost će biti ta koja će suditi. Međutim, do sada za ovo nije bilo krivičnog gonjenja."