Ekonomija

Sastaju se lideri G7 u Hirošimi: Cilj je pojačati pritisak na Rusiju i naći jedinstvo prema Kini

Lideri zemalja G7 sastat će se 19. maja u Hirošimi kako bi pojačali pritisak na Rusiju zbog ukrajinskog rata i dogovorili jedinstven stav prema rastućoj vojnoj i ekonomskoj moći Kine.

Trodnevni samit vodećih razvijenih demokratija obuhvatit će sve, od energije do vještačke inteligencije, ali će fokus biti usmjeren na one koji su pomogli Moskvi da ublaži uticaj sankcija koje predvodi Zapad.

Lideri će također odrediti pažljiv kurs prema Pekingu, projicirajući jedinstvo po pitanju Tajvana i naglašavajući potrebu da se izbjegne rizik prekida ključnih lanaca snabdijevanja diverzifikacijom nabave od Kine, istovremeno pokušavajući izbjeći daljnje rasplamsavanje tenzija.

Prošlomjesečni sastanak ministara vanjskih poslova G7, koji se smatra postavljanjem pozornice za pregovore u Hirošimi, upozorio je Peking na "militarizacijske aktivnosti" u Južnom kineskom moru.

Također se insistira na tome da "nema promjene" u politici oko Tajvana nakon što je francuski predsjednik Emanuel Macron, nakon posjete Pekingu prošlog mjeseca, rekao da Evropa treba da izbjegava "krize koje nisu naše".

Ministri su upozorili Peking na sve, od njegovog nuklearnog arsenala do njegovih poslovnih praksi, a očekuje se da će na ovosedmičnom samitu biti odobreno "izvlačenje" ključnih lanaca snabdijevanja iz kineskog utjecaja.

Washington je zauzeo agresivan pristup, blokirajući Kini pristup najnaprednijim poluvodičima i opremi za njihovu proizvodnju, te je uvjerio Japan i Holandiju da slijede njihov primjer.

"Ali ovaj G7 nije anti-kineski G7", rekao je savjetnik Macrona novinarima prije samita.

"Imamo pozitivnu poruku za Kinu, a to je da smo spremni da sarađujemo pod uslovom da pregovaramo zajedno", dodao je savjetnik.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen također je ove sedmice rekla da blok traži "višestrani pristup našim ekonomskim odnosima s Kinom", koji karakterizira "uklanjanje rizika, a ne razdvajanje", javlja AFP.