Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt danas je nametnuo odluke o izmjeni Izbornog zakona BiH.
Posebnu pažnju posvetio je i pitanju biračkih odbora, jednog od segmenata koji je nerijetko predstavljao značajan adut pojedinih stranaka i, po mnogima, "mašina za krađu glasova".
Moraju ispunjavati uvjete
Prema Schmidtovim odlukama, birački odbor sastoji se od tri ili pet članova od kojih је jedan predsjednik.
Dodaje se da predsjednik i ostali članovi biračkog odbora imaju zamjenike.
Da bi bili imenovani, predsjednik, ostali članovi biračkog odbora i njihovi zamjenici, moraju ispunjavati uslove iz člana 2.2 i 2.3 ovog zakona.
Predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik ne smiju biti članovi političke stranke niti obavljati dužnost u organima političke stranke, udruženja ili fondacije organizaciono ili finansijski povezanim s političkom strankom, niti smiju biti uključeni u bilo kakve aktivnosti političke stranke i moraju biti u mogućnosti da obavljaju svoje dužnosti na politički nepristrasan način", naglašava se u Schmidtovim izmjenama.
Precizira se da predsjednika i njegovog zamjenika imenuje, razrješava, te vodi evidenciju, edukaciju, certifikaciju i ocjenjivanje Centralna izborna komisija BiH.
"Predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik imenuju se nakon provedene javne procedure i prema kriterijima utvrđenim zakonom i dodatnim kriterijima utvrđenim podzakonskim propisima Centralne izborne komisije BiH.
Lista kandidata
Listu kandidata za imenovanje na mjesto predsjednika i zamjenika predsjednika biračkog odbora sačinjava Centralna izborna komisija BiH uz konsultacije sa općinskim izbornim komisijama u periodu između dva izborna ciklusa putem jednog ili više javnih poziva, а оnа će biti ažurirana svakih šest mjeseci", piše u zakonu.
Ostale članove biračkog odbora i njihove zamjenike imenuje općinska izborna komisija najkasnije 45 dana prije dana održavanja izbora.
Na odluku o imenovanju predsjednika biračkog odbora i njegovog zamjenika može se uložiti prigovor Centralnoj izbornoj komisiji BiH.
Odluka CIK-a o prigovoru je pravosnažna i protiv nje se ne može uložiti žalba.
Na odluku općinske izborne komisije о imenovanju članova biračkih odbora i njihovih zamjenika može se uložiti prigovor općinskoj izbornoj komisiji.
a odluku općinske izborne komisije kojom је odlučeno о prigovoru može se uložiti žalba Centralnoj izbornoj komisiji BiH. Odluka Centralne izborne komisije je pravosnažna i protiv nje se ne može uložiti žalba.