„Ako u martu budu otvoreni pregovori sa Europskom unijom (EU) o integraciji (BiH – op. red.), onda oni moraju biti povezani sa izjavom Milorada Dodika o lojalnosti državi BiH", rekao je u intervjuu za njemački Tageszeitung (taz), visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt, prenosi DW.
Schmidt je na pitanje novinara taz-a da li se, nakon proslave 9. januara dana Republike Srpske, na kome se okupilo manje od 1.000 ljudi, još uvijek mogu uzeti za ozbiljno prijetnje Milorada Dodika, predsjednika RS, o otcjepljenju, s obzirom na to da je oduševljenje za njega bilo veoma ograničeno, rekao: „To je vjerovatno najteže pitanje jer se tu može biti u pravu ili u krivu".
Schmidt dodaje da on vidi da "Dodik i dalje priprema autonomiju kada je riječ o pravnom ustroju i kada je riječ o Izbornom zakonu". Sve to, kaže Schmidt za taz, kulminira napadom na postojeće institucije zajedničke države, Ustavni sud, pa i instituciju visokog predstavnika.
Crvena linija
Na pitanje novinara taz-a što će se dogoditi (ukoliko Dodik ne prihvati izjavu o lojalnosti državi BiH), Schmidt je rekao: „Svi žele pregovore i Dodik je to nedavno naglasio. A to znači, ako EU postavi uvjete, da oni onda moraju i biti ispunjeni - prije svega kada je riječ o temama kao što su funkcionalnost Ustavnog suda".
Moraju li uvjeti biti ispunjeni prije početka pregovora o učlanjenju ili je sve otvoreno, pitao je novinar taz-a?
Schmidt je rekao da polazi od toga kako će Dodik pokušati sklopiti dilove (deals) o ovom ili onom pitanju. „No, mora biti jasno, da postoje uvjeti, o kojima se ne može pregovarati. Tu spada Ustavni sud, tu spada funkcionalnost države, uključujući vanjsku politiku ali i prihvatanje dosadašnjih zakona i propisa", rekao je Schmidt.
Schmidt je također odgovorio na pitanje da li postoji crvena linija. „Kažem da se ostave Ustavnog suda, tu nema prostora za djelovanje, zakoni se moraju provesti. Pitanje pravne države, saradnja sa Evropom, su sasvim u vrhu. Također mislim da se konačno moraju poštovati presude Evropskog suda za ljudska prava, poput one u slučaju Sejdić i Finci, kao i druge neophodne promjene Ustava BiH".
Schmidt je za Dodika rekao da je razvio autokratske strukture i da je mnogim ljudima u Banjoj Luci jasno da je on manipulirao rezultate na posljednjim izborima. Ukazao je i da "autokratske snage i strukture, koje se opiru svakoj promjeni u pravcu pravne države, ne postoje samo u RS". Ukazao je i da se mora provesti odluka Sejdić-Finci kao i druge presude međunarodnih sudova.
Dodao je da izborna prevara mora biti spriječena identifikacijom birača, koji su izgubili povjerenje. "Skepsa je velika i mi sada moramo nešto poduzeti", istakao je Schmidt za taz i zaključio: "Naš je interes da se istinsko mišljenje ljudi ogleda i prenese i na politički ustroj".
Stigla reakcija Dodika
Vrlo brzo stigla je i reakcije predsjednika RS Milorada Dodika na izjave Schmidta. Posebno se osvrnuo na 'izavu o lojalnost državi BiH'.
Доласком у БиХ и лажним представљањем Кристијан Шмит се лично обрукао.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) January 23, 2024
Ми смо се за 30 година наслушали будалаштина и од легалних високих представника, сад ево и од оних који се лажно представљају. https://t.co/CNHtb1IIPI
Na pitanje Srne da prokomentira izjavu Schmidta, Dodik je odgovorio da sve što je on kasnije radio i govorio, uključujući i tu izjavu o lojalnosti, teško je kompromitiranje države Njemačke i njenih vrijednosti.
"Mi smo se za 30 godina naslušali budalaština i od legalnih visokih predstavnika, sad evo i od onih koji se lažno predstavljaju. Ne vjerujem da Njemačka može i kraće da trpi urušavanje svog ugleda zbog činjenice da jedan Nijemac ne zna šta bi sa sobom", istakao je Dodik.