Vijesti

Schmidt: Ne možemo imati počinioce ratnih zločina kao prikrivene vukove u janjećoj koži

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt je na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici kazao da moramo razumjeti i žalovati.

"Lekcije Srebrenice se ne smiju zaboraviti i nažalost imao slučajeve kada se Srebrenica zaboravlja. Moramo se vratiti na početak, morala dužnost svih nas, a pogotovu međunarodne zajednice koja na ovom mjestu prije 28 godina nije dala doprinos pravdi, nije omogućila budućnost za mlade u ovoj zemlji. Današnji dan je prilika da obilježimo ono što se desilo, ali i da se okrenemo ka budućnosti. Dio toga je sjećanje na Srebrenicu 1995. i prenesemo to na mlađe. Lakše je reći nego učinit, jer to pokreće snažne rasprave. Govorim i o onima koji su danas ovdje i onima koji negiraju ono što se dešavalo, te dvije strane moraju zajedno raditi. Mladi moraju znati šta je dovelo do genocida, šta se odvijalo i šta su posljedice. Moramo jačati kapacitete Memorijalnog centra, kroz edukaciju održavati pamćenje", kazao je SChmidt.

Dodao je da su istina, pravda, reparacija, pamćenje garant da se ovako nešto neće desiti su ključne.

"Moramo imati mjere u obrazovanu koje će govoriti o nasljeđu konflikta. U tom smislu Memorijalni centar treba postati ključna institucija u zemlji i Evropi kroz edukativne napore kako bi pomogao pomirenju, očuvanju mira i spriječio ponavljanje ovakvih užasa prošlosti.

Minira je uputila apel da 1. juli postane službeni dan žalosti. Ja se s tim slažem. Znam šta u Njemačkoj znači kada obilježavamo Dan sjećanja na holokaust. Pozivam međunarodnu zajednicu da pruži podršku ovoj inicijativi, da naredne godine bude službeno priznat dan žalosti. Dužnost je da čuvamo nasljeđe Srebrenice, proširimo kapacitet Memorijalnog centra i moramo zaustaviti tenzije koje dovode u pitanje počinjene zločine", kazao je visoki predstavnik.

Schmidt je podsjetio na poglavlje u knjizi Hasana Haasanovića u kojem govori o onima koji negiraju da se ovako nešto desilo.

"To je ključno. Svi koji u kontekstu zakonodavstva mog prethodnika, koje ću vjerovatno proširiti, moramo osigurati da oni koji negiraju ratni zločin, nanose štetu ne samo pojedincima nego i čovječanstvu. Pozivam sve koji imaju instrumente da procesuiraju negiranje genocida i glorificiranje ratnog zločina. Hvala bavarskom tužiocu i saradnicima koji pružaju pomoć kolegama tužiocima u Sarajevu, mijenjajući ovakvu statistiku po kojoj niti jedna optužnica nije podignuta.

Bio sam u Ahmićima, jasno je da moramo imati odlučne poteze Tužilaštva. Ekstracija ratnih zločina i osuđenih počinilaca uključujući i pred Haškim tribunalom je važna. Spreman sam pružiti doprinos u okviru alata koji su mi na raspolaganju kako bi i zakonski utvrdili da osuđeni nemaju mjesta u javnom prostiru BiH", rekao je Schmidt.

Naglasio je da se trebaju proširiti zakonske odredbe gdje počinioci ratnih zločina, osuđeni, nemaju pravo obnašati javne funkcije.

"To treba biti utvrđeno i zakonom. Ne možemo počinioce imati kao prikrivene vukove u janjećoj koži. Njihova moralna dužnost je da od žrtava zatraže oprost. Žrtve su te koje odlučuju, a ne počinioci. Nadam se da rane mogu zacijeliti, da da bi zacijelili moramo razmotriti paket pomirenja. On uključuje i naknadu štete za žrtve. Zbog zastare zahtjevi nisu blagovremeno podnesni. Spreman sam pomoći i brzo ću finalizirati takav paket i Memorijalni centar je saglasan sa mojom inicijativom da okupimo potpisnike Dejtosnkog mirovnog sporazuma na konferenciju u Potočarima i zajedno radimo na ovim pitanjima.

Kako je kasno moramo djelovati šti proje. Pravdu ne možemo čekati, sada je pravi trenutak za EU. Moramo biti svjesni da oni koji ugrožavaju mir da će itekako biti suočeni sa našom snažnom reakcijom, našim neprihvatanjem i konkretnim djelovanjem. Nadam se da će naredne godine neke stvari biti bolje nego danas.