Politika

Schmidt o Dodiku: Ako neko svaki dan govori da nema finansijski problem, onda sumnjajte u to

Nakon što je završeno dvodnevno zasjedanje PIC-a, visoki predstavnik Christian Schmidt održao je press-konferenciju.

"Međunarodna zajednica je odlučna da podržava BiH onoliko dugo i intezivno koliko to bude potrebno.

Saglasili smo se oko ovoga na nekoliko sastanaka koja smo održali na oba dana sjednice. Zaista smo imali impresivnu podršku u protekla dva dana - podršku radu visokog predstavnika", naveo je on na početku.

Kaže da je na dnevnom redu bilo nekoliko pitanja, a jedno od njih je kako vratiti povjerenje birača u izborni proce.

"Integritet mora biti ojačan i kada to kažem znamo da je to predmet rasprava, da li je integritet
bio na odgovarajućem nivou. To je jedan od ključnih uslova za napredak u evropskim integracijama. Zato smo pozvali Vijeće ministara i vladajuće stranke da nastave raditi na tome.

Druga važna tema je državna imovina.

"UO je naglasio i neke druge zadatke koje vlast mora ispuniti, a to je postići konkretne rezultate u implementaciji 14 prioriteta i pronaći rješenje za raspodjelu državne imovine. To je jedan od zadataka koji imamo u okviru programa 5+2. Dakle raspodjele između državnog i drugih niva vlasti. Ali, pri tome je potrebno imati fer pristup, što znači da niko neće biti isključen.

Sastali smo se i sa predstavnicima civilnog društva i bio sam impresioniran njihovim trezvenim razmišljanjem posebno u RS.

Zabrinuti smo nepoštivanjem ljudskih prava, zabrinuti smo zbog nepoštivanja prava manjina. Također, imali smo i neke slučajeve koji su spomenuti a koji se tiču nepropisnog djelovanja organa vlasti posebno u RS.

Morao bih, da pogrešno ne shvatite, intenzivna je bila rasprava sa predstavnica UO i zemalja koji čine odbor uključujući i glavne međunarodne organizacije. Međunarodna zajednica ima jasan stav kada je u pitanju napad na civilno društvo i njihove slobode i to je neprihvatljivo i neće se tolerirati", rekao je Schmidt.

On je naveo da BiH i njeni građani nikad nisu imali ovako velike šanse, a nikada nisu imali ni ovako velike izazove.

"Moramo osigurati da se iskoristi zamah koji je postignut i molim ih da nastave s tim. Država može iskoristiti ovu mogućnost dok postoji volja da se radi na dobrobiti.

BiH ima podršku u EU i nažalost imamo situaciju da opet imamo rat u Evropi, to ne moram ovdje objašnjavati, ali uprkos svim izazovima s kojima se ovdje suočavamo imamo veliki broj šansi. Međunarodna zajednica je jasna, BiH mora ispuniti svoje obaveze prvo prema EU. Ovi prioriteti su jasni, moraju se doseći evropski standardi.

Organi vlasti moraju ispuniti svoje obaveze u programu 5+2 i tu se vraćam na državnu imovinu. To je tehničko pitanje i ponekad moram reći da sam iznenađen da neki povezuju to pitanje sa nekim drugim temama. Govorimo o državnoj imovini koja se može nalaziti bilo gdje, to može biti neka sportska dvorana i treba biti jasno kome sad pripada. Pitanje državne imovine je bez problema riješeno u svim državama koje su nastale raspadom Jugoslavije.

Treba se podsjestiti da postoji sporazum o sukcesiji koji su potpisale pet država. Dakle, sporazum koji je potpisan je potpisala i BiH kao i Hrvatska, Slovenija, Makedonija i Srbija i Crna Gora.

To predstavlja osnovu sa koje smo počeli naše aktivnosti. Ja sam obavijestio UO PIC-a da imamo tu tehnički radnu grupu stručnjaka koji rade na ovom pitanju da pronađu rješenje koje će biti prihvatljivo za građane. Nisam tu da zadovoljim bilo kojeg predsjednika entiteta. Vidjeli smo kako je neko iz RS tražio podršku Putina a bolje bi bilo da je pitao građane RS. Dobio sam dosta podrške, dakle jedinstvenu podršku UO PIC-a. Nakon završetka rada ove grupe dat ćemo niz preporuka organima vlasti da onda oni preuzmu i nastave rješavati ovo pitanje", istakao je Schmidt.

On ističe da tu nema puno tajni.

"Radi se o nečemu što je otvoreno i transparentno pitanje. Vi znate da je Evropski sud za ljudska prava donio neke odluke u predmetima Sejdić Finci i Zornić i danas čekamo neke odluke Evropskog vijeća, što mislim da je dobro, jer je BiH poslala svoj program o tome kako misli da implementira program koji se tiču i slučaja Sejdić-Finci.

BiH može prevazići prepreke. Trenutno imamo dobru klimu i imamo osjeća da mi u međunarodnoj zajednici jesmo ohrabreni da vidimo mogućnost da se donose neki zakoni i odluke", naveo je dalje.

O Miloradu Dodiku i RS

Istakao je da bilo riječi o nekim ekonomskim pitanjima.

"Razgovarali smo da li neki projekti trebaju biti finansirani, posebno o projektima gdje nemate konstruktivno djelovanje po pitanju napretka. Postoji saglanost da se držimo principa više rada više finansiranja. Nerad ne može dobiti ništa. Ne možete samo optuživati druge da su krivi.

Čuli smo o tom smislu o programima različitih institucija koje finansiraju projekte", rekao je Schmidt vjerovatno misleći na finansiranje projekata u RS.

Odgovarajući na pitanja novinara o RS i Miloradu Dodiku, Schmidt je rekao:

"RS i ponašanje koje vidimo bilo je dosta zastupljeno u našim razgovoaru i odlučivanju unutar PIC-a.

Neprihvatljivo je pričati o secesiji, niko nema pravo na secesiju. Ponovo kažem da oni koji idu u tom pravcu igraju se", rekao je Schmidt.

Što se tiče toga da ga Dodik ne priznaje, on kaže da ga ipak sluša.

"Ne prihvata, ali ga svaki dan sluša, ja sam siguran da prati sve što radim. Neću mu dati tu čast da mu kažem koji su to koraci koje ću povući, ali ću reći da će biti povučeni neki koraci koji ne moraju biti samo od jedne osobe.

Što se tiče finansijske situacije u RS mi svaki dan čujemo da RS nema finansijskih problema. Ali ako svakodnevno slušate nekoga kako nema finansijskih problema onda počnite sumnjati u to što priča", naveo je Schmidt.