Vijesti

Schmidt: Svaki pokušaj da se opravda pokolj nevinih je promjena smjera kazaljke moralnog kompasa

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt kazao je da svaki put kada dođe na svet mjesto (u Srebrenicu) osjeti težak teret.

"Teret fatalne agresije na mladost koja je imala toliko mnogo nada za budućnost, protiv muškaraca usred njihovih života, brige za njihove porodice, protiv starih koji su sabirali sva svoja postignuća svoga života za buduće generacije, protiv svih nas, protiv ljudskog roda, ali osjećam i teret neuspjeha međunarodne zajednice da zaštiti one koji su bili izloženi prijetnji da će biti ubijeni. Ništa od onoga što ću ja danas reći ovdje neće ublažiti bol onih koji su izgubili svoje najbliže, muževe, očeve, sinove, braću i sve ostale.

Ali možemo iskazati počast onima koji će danas biti ovdje ukopani. To je naša sveta dužnost. I ono što možemo svi učiniti pored toga jeste da pomognemo da se spriječi ponovno nanošenje takvog bola.

Okupili smo se ovdje da odamo počast žrtvama genocida. Ko god pokuša negirati da je ono što se ovdje desilo u Srebrenici, ovdje na ovom mjestu i u okolini, ko god pokuša da poriče da ovo nije bio genocid, ko god pokuša umanjiti broj žrtava u pokušaju da umanji krivicu i razmjer zločina, živi učahuren u svjesno odabranom neznanju", rekao je Schmidt.

"Ono što se dogodilo ovdje prije 27 godina bilo je jedinstveno u historiji ratovanja u BiH. Tačno je da je zločin pažljivo dokumentovan, tačno je da je izgrađen Memorijalni centar, tačno je da su počinioci uz pomoć međunarodne zajednice i Mehanizma u Hagu kažnjeni da se pamti ime svake žrtve. Ovo ne bi bilo moguće bez posvećenosti mnogih koji su posvetili svoje živote čuvanju sjećanja, zahvaljujem vam se u ime međunarodne zajednice. Danas se sjećamo onih koji su izgubili živote u Srebrenici, gradu čije je ime postalo sinonim za genocid.

Moramo se složiti da ponašanje svih onih koji veličaju ratne zločine predstavlja uvredu za sve ožalošćene i za sve nas, njihovo ponašanje mora biti prezreno jer bez obzira na bilo čiju pripadnost, vjersku nacionalnu, spolnu, ta osoba ne smije biti diskriminirana. OHR je usvojio ozbiljan zaključak, provest ćemo svoju obavezu i uz pomoć svih nas ljudi mogu utrti put ka mirnoj evropskoj budućnosti, svi se zajedno trebamo posvetiti budućnosti u kojoj mlade generacije mogu uzeti u svoje ruke put pomirenja i mira, moramo biti bolji. Trebamo se sjetiti i mnogih drugih mjesta stradanja u BiH, također moramo raditi na očuvanju sjećanja, sjećamo se svih onih koji su nasilno stradali u ovoj zemlji, sjećamo se svake pojedinačne žrtve koja je izgubila život zbog mržnje i straha. Svaki pokušaj da se opravda pokolj nevinih i stradalih žrtava, da se promijeni smjer kazaljke univerzalnog moralnog kompasa, ili davanje agresivnim oblicima nasilja, nikada ne može biti opravdano. Lekcija koju smo naučili u Srebrenici nikada ne smije biti zaboravljena", naveo je Schmidt.