Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca, Hrvatsko narodno vijeće, Srpsko građnsko vijeće, Forum parlamentaraca BiH 1990, te Društvo za ugrožene narode zajedno sa bivšim visokim predstavnikom Christianom Schwarz-Schillingom, održali su konferenciju za novinare na kojoj su poručili da se zalažu za razgovore i očuvanje mira, te pozvali sve političare, posebno Milorada Dodika, da prestanu sa dizanjem tenzija, urušavanjem Daytonskog sporazuma i stvaranja nepotrebnog sijanja straha najavama upotreba bilo kakve sile.
"Jasno želimo odbaciti nedavnu Deklaraciju SNSD donesenu na Palama kao retrogradnu, nepotrebnu i besmislenu. Tvrdimo da apsolutna većina građana Bosne i Hercegovine, iz svih naroda, oba entiteta i Brčko Distrikta ne žele nikakve sukobe, pogotovo oružane, nikakvo pravno nasilje, nemoguće secesije, već život u miru i jasnu perspektivu BiH u euroatlanskim integracijama. Zbog toga zahtjevamo od međunarodnih medijatora da prilikom svojim nastupa i pregovora sa bh političarima vode računa o ovoj činjenici i da se drže evropskih standarda i principa, podrške vladavini prava, a ne da vode zakulisne politike, od kojih je Bosna i Hercegovina prezasićena.
Isto tako, jasno poručujemo da je nezavisnost, teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine neupitna i da se, po ustavnim odredbama, mora čuvati i braniti", rečeno je na konferenciji za novinare.
Organizacije su usaglasile jedinstveno pismo u kome su sadržana i javna pitanja koja su uputili najznačajnijim međunarodnim zvaničnicima, a koje će u njihovo ime zvaničnicima SAD, EU, Ruske federacije i drugima proslijediti Schwarz-Schilling.
Ovo su neka od pitanja koja su postavili: :
- Svakodnevno se vrše povrede Daytonskog sporazuma, bez ikakvih reakcija međunarodne zajednice! Da li su svjedoci (garanti) Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini odustali od Daytonskog sporazuma, odnosno da li je deytonski sporazum suspendiran?
- Zašto za građane Bosne i Hercegovine ne važe ista građanska prava i odredbe Evropske konvencije o temeljnim ljudskim pravima i slobodama kao za sve građane svake od evropskih država? Da li su države članice EU, zastupnici u EU parlamentu svjesni da se trenutno u Bosni i Hercegovini brane temeljna ljudska prava i slobode te da, ako se u Bosni ne odbrane, ohrabriće se one snage koje će temeljna ljudska prava i slobode suspendirati u državama članica EU. Jesu li svjesni tog scenarija i šta će to značiti za sadašnjost i budućnost Evropske unije?
- Zašto se ignorišu i zaobilaze presude Međunarodnog suda za ljudska prava u Strasbourgu? Zašto međunarodni pregovarači, Mathew Palmer i Angelina Eichhorst nude nosiocima tih presuda (Sejdić, Finci, Zornić i dr.) međurješenja i lažne kompromise, koji nemaju ništa zajedničko sa evropskim i svjetskim demokratskim standardima u njihovim državama? Znaju li njihove vlade šta oni ovdje rade i za koga oni uopšte rade? Jesu li to njihovi lični stavovi ili rade po instrukcijama svojih vlada?
- Da li se rezultati genocida, etničkog čišćenja, provođenja najtežih oblika zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, te politike koje to protežiraju i danas na miran način provode u BiH, mogu prihvatiti kao real političko stanje ili treba da se krećemo prema euroatlanskim integracijama čemu teži apsolutna većina građana BiH?
- Zašto potpisnice Daytonskog sporazuma, Srbija i Hrvatska, ne uređuju svoje države po konceptima koje nude i za koje se zalažu u Bosni i Hercegovini? Jesu li to građani Bosne i Hercegovine, prije svega Bošnjaci zbog svoje islamske komponente, nedostojni da budu ravnopravni građani sa drugima? Zašto ove primjedbe međunarodni pregovarači nisu dali funkcionerima u Srbiji i Hrvatskoj sa kojima se također sastaju?
- Da li se može pregovarati na političkom nivou sa onima koji negiraju i ne prihvataju presude sudova UN-a i Evropskog suda za ljudska prava, kao ni presude sudova Bosne i Hercegovine? Da li bi međunarodni diplomati pregovarali sa takvima u bilo kojem drugom slučaju u Svijetu?
- Zašto država Bosna i Hercegovina nakon gotovo 30 godina od međunarodnog priznanja nije u stanju da parafira i definira granice sa Hrvatskom i Srbijom? Kako je moguće da je Hrvatska postala članica EU, a da nije ispunila uslov da parafira i definira granice sa BiH? Zasto se EU ne zauzme za to? Po kojim standardima i principima je Evropska Unija ovu pravnu činjenicu ignorisala i da li to znači da su granice BiH kao države članice UN nepostojane i promjenjive?
- Analizirajući aktuelno stanje u BiH i ponašanje međunarodnih zvaničnika i diplomata, tražimo da nam se javno odgovori da li najviši funkcioneri EU, kao i stalne članice Vijeća sigurnosti UN imaju neki „tajni dogovor“, jer sve upućuje na zaključak da se iza scene pripremaju dubiozni kompromisi i dogovori, čiju cijenu bi trebali platiti građani BiH i država Bosna i Hercegovina.
- Zamolićemo prijateljske grupe u Parlamentu EU da nam omoguće iznošenje ovih naših zahtjeva pred relevantnim odborima kako bi se obratili u ime dijela građana BiH koje predstavljamo, iz svih etničkih skupina i objasnili EU parlamentarcima šta se dešava u Bosni i Hercegovini, odnosno da je na sceni rušenje temeljnih evropskih demokraskih principa i ljudskih prava i sloboda.
Oni su ocijenili da je jedini način da se spere ljaga sa posljednjih diplomatskih katastrofalnih nastupa, da se najznačajniji međunarodni funkcioneri javno obrate i demantuju njihove navode i sumnje.
"Ako se ne oglase onda je jasno da se globalni svjetski kao i evropski poredak, kroz UN i EU, koji podrazumjeva provedbu i primjenu Povelje UN i povelje o ljudskim pravima i slobodama čovjeka, ruši u Bosni i Hercegovini, što znači da više neće važiti niti u jednoj svjetskoj, a samim tim ni evropskoj državi", rečeno je.
Na današnoj press konferenciji novinarima su se obratili generalni sekretar VKBI Emir Zlatar, predsjednik Savjeta za ustavno pravna i društvena pitanja VKBI Kasim Trnka, predsjednik SGV Zoran Jovanović, dopredsjednik HNV Marinko Pejić, predsjednik Foruma parlamentaraca BiH 1990 Miro Lazović, predsjednica Društva za ugrožene narode sekcija BiH Fadila Memišević i Christian Schwarz-Schilling.