SDA u novom saopćenju upozorava da će "nekontrolisana i nestručna gradnja u Sarajevu kao i na okolnim planinama imati nesagledive posljedice po kvalitet života u gradu i ugroziti sigurnost i zdravlje građana, prije svega njihovo pravo na čist zrak i pitku vodu".
"Sarajevo se mora graditi, ali ta izgradnja mora biti planska i pod okriljem struke i stručnog nadzora. Prirodno zelenilo Igmana daje nam čistu vodu, zaštićeno zelenilo Trebevića sprečava nastanak klizišta, a zelenilo centralnog dijela grada čini zrak čistijim.
Namjera da se u urbanim dijelovima Sarajeva grade masivni stambeno-poslovni objekti, sa hiljadama stanova u područjima koja ne raspolažu parking prostorom, saobraćajnom infrastrukturom i dovoljnim obimom zelenih površina, te imaju ograničene kapacitete dovoda vode i odvoda kanalizacije, dodatno će negativno utjecati na opći kvalitet življenja, a naročito na kvalitet zraka u Sarajevu", saopćili su iz SDA.
Posebno je, dodaju, zabrinjavajuće da su vlasti sarajevske Trojke sve učinile da ukinu Plan vjetrokoridora, zaustave njihovo sprovođenje, te planiraju izgradnju visokih zgrada i u tim područjima.
"Činjenica da je Trojka potpuno ukinula kantonalno Ministarstvo prostornog uređenja i prisajedinila ga drugom ministarstvu, jasno upućuje na stvarne namjere aktuelne vlasti u Kantonu Sarajevo.
Pohlepa graditelja povezana s korupiranim političarima, koji mijenjajući urbanističke i regulacione planove služe građevinskom lobiju a ne građanima, prijeti da uguši Sarajlije – ističu iz SDA i dodaju:
"Svjedoci smo i masovne izgradnje na Trebeviću u RS, koja je, uz sve druge negativne posljedice, pokrenula klizišta i ugrozila živote građana Sarajeva. Namjera masovnije gradnje na Igmanu, osim devastacije šuma, neumitno će ugroziti i izvorišta pitke vode kojima se snabdjeva Sarajevo."
Zbog svega navedenoga, SDA traži da se izrada urbanističkih i regulacionih planova povjeri stručnim timovima, te da se donesu jasne i obavezujuće odluke kojima bi se spriječila intenzivna izgradnja na Igmanu i Trebeviću, a da se na Bjelašnici zaustavi devastacija šume.
Dužnost svake politike bi, kako dodaju, trebalo da bude angažovanje afirmiranih eksperata na stručnim pozicijama i stvaranje ambijenta u kojem bi mogli raditi bez pritisaka i ucjena koje dolaze od neodgovornih investitora.
"Pozivamo građane, predstavnike struke, ekološke aktiviste i udruženja da se još glasnije suprotstave gušenju Sarajeva, te da obavezno učestvuju u svim javnim raspravama o regulacionim planovima. Nadležna tužilaštva pozivamo da dodatno pojačaju aktivnosti na otkrivanju sprega između građevinskog lobija i korumpiranih političara", saopćili su iz SDA.