Politika

SDA-ovci o najavama iz RS: Schmidt mora preći sa riječi na djela

Predsjedavajući Kluba zastupnika Stranke demokratske akcije (SDA) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Adil Osmanović rekao je da je današnja sjednica Narodne skupštine entiteta RS na kojoj će biti razmatrani nacrt zakona o visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS, kao i o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti, do sada najgrublji nasrtaj na Dejtonski mirovni sporazum, javlja Anadolu Agency (AA).

"Očekujemo da visoki predstavnik sa riječi pređe na djela. Pozdravljamo zabrinutost i direktno upozorenje da NS RS ne ide u ovom pravcu, ali očekujemo da nakon što se današnja sjednica završi da visoki predstavnik sankcioniše sve koji rade na urušavanju Dejtonskog mirovnog sporazuma", kazao je Osmanović na konferenciji za novinare u Sarajevu.

Prema njegovim riječima Klub SDA je do sada uradio ono što je po ustavu nadležnost njegova, odnosno pokrenuli su pred Ustavnim sudom ocjenu ustavnosti do sada donesenih zakona, zaključaka, rezolucija i očekuju da se Ustavni sud očituje.

"Ono što želim da istaknem jeste da su vlasti entiteta RS i to 12 poslanika iz Predstavničkog doma PS BiH 2008. godine pokrenuli postupak ocjene ustavnosti pred Ustavnim sudom BiH oko donošena Zakona o VSTV", rekao je Osmanović.

Dodao je da je Ustavni sud BiH 2009. godine odlukom potvrdio da je Zakon o VSTV BiH usaglašen sa ustavom BiH.

"Državna nadležnost se ne može prenositi na entitet jer za to ne postoji ustavni osnov, a to je jasno označeno i u odluci Ustavnog suda koju sam pomenuo. Jednom kada se entiteti usaglase i dogovore i kada to PS usvoji procedura je potpuno jasna", istakao je Osmanović.

Pojasnio je da ukoliko poslanici u PS BIH imaju zamjerke ili primjedbe na Zakon VSTV to treba da pokrenu pred PS BiH i da se tu otvore rasprave jedino je to pravi put.

"Ukoliko ovdje izostane reakcija, prije svega visokog predstavnika, međunarodne zajednice mi ulazimo u anarhiju i pokazuje se da oni koji nisu spremni da se pridržavaju Ustava i zakona onda mogu činiti sve kada je u pitanju ova država. To se ne smije dopustiti i očekujemo reakcije predstavnika međunarodne zajednice i Tužilaštva BiH", naglasio je Osmanović.