zategnuti odnosi

Šef britanske diplomatije Lammy stiže u posjetu Kini

Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy posjetit će Kinu sljedeće sedmice, saopćili su izvori upoznati s planom, dok nova laburistička vlada nastoji obnoviti veze zategnute pitanjem Hong Konga i britanskim optužbama za kršenje prava i špijuniranje.

Britanski zvaničnici kažu da nova vlada namjerava poništiti ono što vidi kao pogreške prethodne u usvajanju stajališta koja se smatraju previše konfrontirajućim prema Pekingu, dok je također jasno dala do znanja da postoje područja temeljnih neslaganja.

Lammy, koji je obećao preispitati britanske veze s Kinom, sastat će se s kineskim zvaničnicima u Pekingu i predstavnicima britanskih firmi u Šangaju, dva od četiri izvora, od kojih su svi govorili pod uvjetom anonimnosti, saopćila su za Reuters.

Dnevni red njegove posjete još, međutim, nije finaliziran, kazala je druga osoba upoznata s planiranjem.

Nije bilo trenunog odgovora na zahtjeve za komentarom britanskog ministarstva vanjskih poslova i kineskog ministarstva vanjskih poslova.

Tokom telefonskog razgovora u augustu, britanski premijer Keir Starmer, koji je stupio na dužnost prošlog mjeseca, poručio je kineskom predsjedniku Xi Jinpingu da njihove zemlje moraju biti u mogućnosti da iskreno razgovaraju o nesuglasicama dok teže tješnjim ekonomskim vezama i saradnji na globalnim pitanjima.

Britanska ministrica finansija Rachel Reeves također razmišlja o putovanju u Kinu u bliskoj budućnosti, saopćila su dva izvora.

Njena će posjeta imati za cilj oživjeti trgovinske i investicijske razgovore koji bi se trebali održavati svake godine. Posljednja runda britansko-kineskog ekonomskog i finansijskog dijaloga, kako se naziva, održana je 2019. godine.

Osim trgovine, pitanja o Hong Kongu, špijunaži i planovima za novu kinesku ambasadu u Londonu čekaju rješenje.

Prošlog su se sedmice dvojica Britanca, uključujući bivšeg istraživača visokog britanskog zastupnika, izjasnili da nisu krivi po optužbi za špijuniranje za Kinu.

To je uslijedilo nakon optužbi Kine u junu da je britanska vanjska obavještajna služba MI6 regrutirala dva člana osoblja iz neimenovanih državnih tijela da djeluju kao špijuni.

Peking također čeka zeleno svjetlo za planove za izgradnju nove ambasade u Londonu nakon što su izbačeni iz sigurnosnih razloga u decembru 2022.

Posljednjih godina, dvije su zemlje također razmjenjivale pritužbe oko Hong Konga, bivše britanske kolonije koja je vraćena Pekingu 1997.

Više od 180.000 ljudi preselilo se u Veliku Britaniju iz Hong Konga prema posebnom viznom programu spostavljenom kao odgovor na sankcioniranje neistomišljenika u azijskom finansijskom središtu.

U septembru je viši laburistički zastupnik izjavio da bi Britanija trebala zabraniti uvoz proizvoda proizvedenih prisilnim radom u kineskoj sjeverozapadnoj regiji Xinjiang.