Svijet

Šef najmoćnije sile svijeta: Pandemija dala prostora Trumpu da testira svoje teorije. Ovo su neke od najluđih

Iako američki predsjednik Donald Trump priznaje da nije ljekar, dugo je već uvjeren u svoje naučne talente, a pandemija koronavirusa dala mu je jedinstvenu pozornicu da testira svoje teorije.

Ove sedmice šokirao je objavom da uzima hidroksiklorokin kao preventivu protiv covida-19.

Iako Trump kaže da je "čuo mnogo dobrih stvari" o tom lijeku protiv malarije, američko regulatorno tijelo nije ga odobrilo za upotrebu protiv koronavirusa. Suprotno, upozorili su da bi mogao biti štetan, čak i opasan.

S druge strane, objava nije nikakvo iznenađenje jer Trump često ima svoju viziju nauke, uključujući i medicinsku.

Prošli je mjesec zaprepastio stručnu javnost kad je sugerirao da bi se dezinficijens koji ubijaju viruse na površinama mogli ubrizgati u krv pacijentima da ih 'pročiste'. Idući dan je tvrdio da je bio sarkastičan i da je samo iskušavao novinare.

Njegov osebujan pristup najvidljiviji je na pitanju maski.

Dugo nakon što je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučio da se u javnosti nose maske kao sredstvo za usporavanje širenja virusa, Trump i njegovo osoblje nisu je koristili.

Ovoga mjeseca, nakon što je koronavirusom zaraženo dvoje zaposlenika Bijele kuće s pristupom Trumpu, napokon je stigla i naredba da se pokriju svi. Osim Trumpa.

Masku je čak naglašeno odbio i u obilasku tvornice u Arizoni koja ih proizvodi.

Trumpovo tumačenje nauke ide široko.

On prezire obnovljivu energiju i tvrdi da vjetroturbine uzrokuju rak. Tokom solarne eklipse 2017. ignorirao je savjete ljekara i u Sunce gledao direktno, bez naočala.

Nimalo ne mari za gotovo jednoglasan stav svjetske naučne zajednice o globalnom zagrijavanju i povukao je Sjedinjene Države iz Pariškog klimatskog sporazuma.

Živopisni, pretili poduzetnik okrenuo je palac dole tjelovježbi i rekao da njegovi stariji prijatelji koji su vježbali sad moraju ugrađivati umjetna koljena i kukove.

Iako mu se drugdje često izruguju, na njegovim skupovima pristaše često klimaju glavom kad iznosi 'naučne' tvrdnje.

Svoju samoproglašenu pamet objašnjava "dobrim genima", naročito od njegova "supergenijalnog" strica Johna Trumpa, priznatog američkog naučnika koji je predavao na MIT-u.

"Stvarno volim te stvari, stvarno ih razumijem", rekao je predsjednik u martu tokom posjete laboratorijama CD-a.

"Svaki od tih doktora mi je rekao, 'kako samo znate toliko mnogo o tome'", tvrdio je poslije.

"Možda sam prirodno sposoban. Možda sam to trebao raditi umjesto da se kandidiram za predsjednika".

Trump je vrlo uspješan u tome da nakon svojih sistematskih pregleda dobije tačno onakve nalaze kakve želi.

To je počelo još 1968. kad je Trumpu, tada mladiću atletske građe, dijagnosticiran 'trn u peti' (plantarni fasciitis, bolest petne kosti) što ga je oslobodilo odlaska u rat u Vijetnam.

Trump se ne sjeća koji ga je ljekar pregledao. New York Times je prije dvije godine objavio članak u kojem citira kćerke danas pokojnog ortopeda koji je rekao da je Trumpova dijagnoza bila usluga njegovom ocu.

Osim što igra golf, 73-godišnji Trump ne vježba i voli brzu hranu. Klinički je gojazan i uzima statine zbog povišenog holesterola.

Ali izvještaji o njegovom zdravlju od 2016. na ovamo jednostavno su sjajni. "Bude li izabran, kažem to jasno, bit će najzdraviji izabrani predsjednik u povijesti", rekao je Trumpov tadašnji ljekar Harold Bornstein.

Njegovi laboratorijski nalazi "zadivljujuće su izvrsni", nastavio je.

Dvije godine poslije, kad mu više nije bio ljekar, Bornstein je priznao da je "Trump diktirao cijeli izvještaj".

Trump je tada već bio u Bijeloj kući, a prvoklasni zdravstveni izvještaji nastavili su stizati.

"To je genetika. Neki ljudi jednostavno imaju sjajne gene",  kazao je 2018. tadašnji ljekar Bijele kuće Ronny Jackson.

"Rekao sam predsjedniku da se zdravije hranio zadnjih 20 godina, možda bi ih doživio dvjesto".