Politika

Šefica Misije OSCE-a u BiH: Nije realiziran napredak koji je mogao biti ostvaren u kontekstu pridruživanja EU

Šefica Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini ambasadorica Kathleen Kavalec je danas na pres-konferenciji u Sarajevu izjavila da čudi to što napredak koji je mogao biti ostvaren u kontekstu pridruživanja Evropskoj uniji, nije realiziran u trenutku kada je to bilo sasvim moguće.

Ona je, upitana da prokomentira jučerašnju sjednicu Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i neusvajanje zakona koji su dio prioriteta na evropskom putu BiH, kazala da je to bilo iznenađujuće i razočaravajuće.

Istaknula je da se Misija OSCE-a, zajedno s drugim međunarodnim institucijama, zalaže za usvajanje zakona o sukobu interesa, za poboljšanja u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, a također podržavaju izmjene Zakona o javnim nabavkama.

"Mnogo truda smo uložili u to i smatramo da su ovi zakoni bili spremni za usvajanje. Zaista čudi to što, napredak koji je mogao biti ostvaren u kontekstu ovog cilja pridruživanja Evropskoj uniji, nije realiziran u trenutku kada je to bilo sasvim moguće", smatra ambasadorica Kavalec.

Što se tiče procesa izborne reforme, kaže da su također razočarani što nije ostvaren napredak u poboljšanju izbornog procesa tokom nedavno održanih razgovora, naročito u području integriteta izbornog procesa.

Međutim, ambasadorica Kavalec ističe da to ne znači da ne postoje i dalje načini da se to desi, da se izborni proces poboljša.

"Misija OSCE-a radi u nekoliko područja, radi sa Centralnom izbornom komisijom, kako bi pružila pomoć u izradi online platformi za registraciju birača online, političkih subjekata, političkih stranaka, biračkih odbora. To se može uraditi. Aktivnosti na realizaciji te inicijative su u toku. Potom, aktivnosti revizije biračkog spiska. To je urađeno u Brčko Distriktu. Dakle, vidi se da je to moguće uraditi. Za to nije potrebna reforma Izbornog zakona", kazala je Kavalec.

Dodaje da će oni nastaviti insistirati na provedbi preporuka ODIHR-a i ostvarivati poboljšanja u svim mogućim područjima, bez obzira da li su ta područja reforma Izbornog zakona, poboljšanje procedura ili možda poduzimanje drugih koraka.

"Nadam se da će ovo biti poziv na buđenje političarima, parlamentarcima ove zemlje, da će im to jasno staviti do znanja da birači očekuju poboljšanja, promjene, da oni cijene svoje demokratsko pravo, da im je ono važno i da ne žele da to pravo bude ograničeno zbog propusta Parlamenta da realizira reformski proces", navela je šefica Misije OSCE-a u BiH.

Dodala je da, kada bi Parlament mogao nastaviti raditi na usvajanju nekih od amandmana, naročito onih usmjerenih na poboljšanje integriteta izbornog procesa, oni bi to podržali.

Osvrnuvši se na nedavne razgovore o izmjenama Izbornog zakona u Neumu, kaže da se tada vidjelo da postoje brojna područja u kojima su stranke mogle postići sporazum, ostvariti razumna poboljšanja izbornog procesa.

Napomenula je da je mnogo truda uloženo na izradu nacrta, da je urađeno već dovoljno i da bi bilo “prilično jednostavno za Parlament da usvoji te izmjene“.

"Nadamo se da je to još uvijek moguće i da do toga može doći brzo, svakako prije 2. maja, prije raspisivanja izbora. Nadamo se da će do toga i doći", kazala je ambasadorica Kavalec.