Vijesti

Šehić: Zloupotrebe se vrše preko udruženja bh. građana u inostranstvu, dva glasa mogu promijeniti većinu i toga su stranke svjesne

Tradicionalno ogroman broj očiglednih manipulacija i prevara tokom registracije birača za lokalne izbore u BiH izaziva ogromnu pažnju javnosti zbog straga nove krađe glasova.

Posebno se to vidi na registraciji birača koji će glasati iz inostranstva. Prijavljeno je više od 100.000 ljudi, a kako se detaljnijom provjerom mogli vidjeti stotine je fiktivno prijavljeno ja istoj adresi ili ljudi ne postoje nikako.

U međuvremenu se razvila debata o tome ko je nadležan za legalnost izbornog procesa. Loptica se prebacuje sa CIK-a na Tužilaštvo BiH i obrnuto.

Kontaktirali smo Vahida Šehića, bivšeg člana Centralna izborne komisije BiH. Za njega je jasno ko šta treba da radi.

"Legalnost izbora je isključivo u nadležnosti CIK-a u skladu s izbornim zakonom. Krivični postupci su u nadležnosti drugih institucija - tužilaštvima", kaže Šehić.

Proces je, kaže, u suštini jednostavan.

"On teče na način da CIK vrši kontrolu svih registracija putem pošte. Moraju biti ispunjeni određeni uslovi da bi neko bio registriran i CIK to kontrolira. Tamo gdje sumnja ne prihvata registraciju. Ako tokom procesa provjere utvrdi da postoje krivična djela kao što je krađa identiteta o tome obavještava tužilaštvo", kaže Šehić.

Međutim, sumnja u to da će Tužilaštvo nešto poduzeti po tom pitanju. Kako navodi, samo je Koalicija pod lupom poslala preko 100 prijava.

Šehić dalje navodi kako je u ranijim izbornim procesima bilo i više prijavljenih glasača putem pošte.

"Bilo je i 250.000 ljudi, ali u odnosu na prošle, Opće izbore, koji su značajniji jer se biraju viši nivoi gdje se donose zakonu, sad je više prijavljen za čak 100 posto", navodi on.

Otkud to?

"Političke stranke preko svojih emisara apeluju da se građani prijave da glasaju putem pošte. Tu imate zloupotrebe koje se vrše preko udruženja naših građana u inostranstvu. Kada materijal stigle poštom oni ih pozivaju u te prostorije da zajedno to popunjavaju. Iz svog iskustva iz 2004. godine znam da je jednom stigao paket sa 500 koverata. Mi smo ga otvorili, po zakonu mora biti pečat pošte, ovdje ga nije bilo. Tu se radilo o jednom udruženju izbjeglih građana BiH u Hrvatsku", navodi Šehić.

On se osvrnuo u takozvani "novi saziv" CIK-a.

"Kako novi saziv? Pa samo su dva nova člana, četiri su stara. Mi mi nismo kritični tu. Rano je još govoriti da li oni rade svoj posao kako bi trebali. Ovdje se likuje što su jednoj stranci zabranili da izađe na izbore. Ali, treba sačekati još odluku Suda BiH. Žalba je otišla i rok je tri dana da se Sud očituje", navodi on.

Kakve ćemo imati izbore?

"Oni će biti legalni, ali neće biti pošteni. Pazite, ja se sjećam slučaja kada su dva glasa bila presudna. Naime, u jednoj općini je bili sumnjivih glasova. Provjerom smo utvrdili da je glasao par iz Hrvatske, koji nikad nisu došli u BiH. Poništili smo te glasova i druga stranka je dobila te mandate i imala većinu u tom vijeću. Dakle dva glasa mogu presuditi o većinama i vlasti. Jer imate općine u kojima imate 100 stanovnika i lako je promijeniti većine. I to stranke znaju", zaključuje Šehić.