europa clipper

‘Selidba na Mjesec’ nije tako nestvarna: NASA pokreće misiju istraživanja potencijalno nastanjivog okeanskog svijeta

Europa Clipper će poslužiti kao prva NASA-ina svemirska letjelica posvećena proučavanju svijeta okeana prekrivenog ledom u našem Sunčevom sistemu, a ima za cilj da utvrdi da li bi Mjesec mogao biti nastanjen za život kakav poznajemo, piše CNN.

„Ovo je početak našeg otkrića“, rekla je Jenny Kampmeier, inženjerka naučnih sistema u NASA-inoj laboratoriji za mlazni pogon u Pasadeni, Kalifornija, tokom NASA-inog prenosa uživo.

„Sve što ćemo naučiti od Evrope, jednostavno je nevjerovatno. Sve naučne discipline mogu zaista nešto dobiti od ovoga, a to će promijeniti razumijevanje našeg mjesta u svemiru ako je ovo svijet koji može podržati život”, istakla je.

Clipper će nositi devet instrumenata i gravitacijski eksperiment za istraživanje okeana ispod debele ledene školjke Evrope. Procjenjuje se da Mjesečev okean sadrži dvostruko više tečne vode od Zemljinih okeana.

„Instrumenti rade zajedno ruku pod ruku kako bi odgovorili na naša najhitnija pitanja o Evropi“, rekao je Robert Pappalardo, projektni naučnik misije u JPL, u izjavi.

“Naučit ćemo šta to tjera Evropu da otkucava, od njenog jezgra i kamenite unutrašnjosti preko okeana i ledene školjke do njene vrlo tanke atmosfere i okolnog svemirskog okruženja”, dodao je.

Svemirska letjelica također nosi više od 2,6 miliona imena koje su poslali ljudi iz zemalja širom svijeta i pjesmu američke pjesnikinje Laureate Ade Limón.

Misija vredna 5,2 milijarde dolara započela je kao koncept 2013. godine, ali put do pokretanja nije prošao bez izazova.

U maju su inženjeri otkrili da komponente svemirske letjelice možda neće moći da izdrže Jupiterovo oštro zračenje. Međutim, tim je uspio na vrijeme završiti neophodna testiranja i dobiti odobrenje u septembru za nastavak lansiranja, spriječivši 13-mjesečno odlaganje lansiranja bez promjena u planu misije, ciljevima ili putanji.

Nije bilo teže godine od ove da se Europa Clipper pređe ciljnu liniju, rekao je Curt Niebur, naučnik programa Europa Clipper.

"Ali kroz sve to, jedina stvar u koju nikada nismo sumnjali je da će ovo biti vrijedno toga", rekao je Niebur.

“To je šansa za nas da istražimo, ne svijet koji je mogao biti nastanjen prije više milijardi godina, već svijet koji bi mogao biti nastanjen danas – šansa za prvo istraživanje ove nove vrste svijeta koju smo otkrili vrlo nedavno nazvan okeanskim svijetom koji je samo potpuno uronjen i prekriven tekućim vodenim okeanom potpuno za razliku od bilo čega što smo ranije vidjeli. To je ono što nas čeka u Evropi”, poručio je.

Šta očekivati ​​nakon lansiranja?

Nakon lansiranja, svemirska letjelica će putovati 1,8 milijardi milja (2,9 milijardi kilometara) i očekuje se da će stići na Jupiter u aprilu 2030. Usput, letjelica će obaviti prelet Marsa, a zatim Zemlje, koristeći gravitaciju svake planete da pomogne svemirske letjelice troše manje goriva i dobijaju brzinu na svom putu do Jupitera.

Europa Clipper će raditi u dogovoru sa Juiceom, ili Jupiter Icy Moons Explorerom, svemirskim brodom, koji je lansirala Evropska svemirska agencija u aprilu 2023. godine, a koji će stići da proučava Jupiter i njegove najveće mjesece u julu 2031. godine.

Najveća svemirska letjelica koju je NASA ikada napravila za planetarnu misiju, Clipper je 100 stopa (30,5 metara) u prečniku - duži od košarkaškog terena - zahvaljujući svojim solarnim nizovima. Masivni paneli će pomoći da se upije dovoljno sunčeve svjetlosti da napaja instrumente i elektroniku svemirske letjelice tokom istraživanja Evrope, koja je pet puta više od Sunca nego Zemlje.