Operacijom koja je trajala 21 sat, provedenom u New Yorku, popravljeno je oko 46-godišnjeg muškarca nakon što mu je polovina lica uništena u nesreći visokog napona.
Implantirano oko je uspješno uraslo, a retina je također opskrbljena krvlju. Međutim, sposobnost gledanja još nije vraćena.
Ako je oko osobe potpuno uništeno zbog nezgode ili druge ozljede, trenutno ne postoji mogućnost izlječenja. Stakleno oko može prikriti gubitak čisto kozmetički, ali se vid ne može vratiti. Već je bilo moguće rekonstruisati dijelove lica ljudi, pa čak i transplantirati lica. Međutim, transplantacija cijelog oka nikada prije nije urađena.
Tim sa njujorškog univerziteta Langone izvršio je transplantaciju oka čovjeku prvi put u maju 2023. Složena operacija trajala je 21 sat i zahtijevala je ukupno 140 hirurga. Primalac transplantacije bio je 46-godišnji muškarac kojeg je u junu 2021. udario u lice kabl za napajanje sa 7.200 volti. Kao rezultat toga, Aaron James je zadobio teške povrede lijeve strane lica, izgubio je oko, nos, dijelove kosti lubanje i područje ramena i ruku.
Prva transplantacija oka
Nedugo kasnije, tim NYU predvođen Eduardom Rodriguezom počeo je planirati transplantaciju lica za teško unakaženog pacijenta. Postavilo se pitanje treba li u njega ubaciti i oko donora - transplantaciju koja nikada do sada nije urađena na čovjeku.
“Aaronu je bila potrebna transplantacija lica i stoga bi ionako primao imunosupresivne lijekove. Dodatni rizik od transplantacije oka je stoga bio relativno nizak”, kaže Rodriguez.
Za operaciju je hirurški tim sa donora prenio dijelove kosti lica oko oka, nosa i druge dijelove lica, kao i cijelo oko. Krvni sudovi i nervni završeci oka su zašiveni za vene i optički nerv primaoca. Osim toga, tim je pacijentu ubrizgao matične ćelije koštane srži od donatora kako bi pomogao implantatima da zacijele i da optički nerv raste zajedno.
"Ovo je prvi pokušaj primjene odraslih matičnih stanica u optički živac čovjeka tokom transplantacije", objašnjava Samer al-Homsi iz NYU Langone. “Izričito smo odabrali CD34-pozitivne matične stanice, koje su u eksperimentima pokazale potencijal da poprave oštećene nervne stanice i imaju neuroprotektivna svojstva.” Operacija je bila uspješna i pacijent je nakon samo 17 dana otpušten na ambulantnu rehabilitaciju.
Ovo nisu očekivali
Doktori smatraju da je prva transplantacija oka na svijetu uspješna: očna jabučica je dobro urasla, a mrežnica se snabdijeva krvlju.
„Ono što vidimo ovdje je nešto što nikada ranije nismo očekivali“, kaže Vaidehi Dedania iz NYU Langone.
“Prvi korak je bio da dobijete netaknutu očnu jabučicu, a sada može uslijediti još mnogo toga. Ovo je prvi pokušaj te vrste u svijetu, tako da još učimo kako idemo.”
Jedan nedostatak: implantirano oko još nije uspostavilo funkcionalnu vezu s optičkim živcem. To znači da se nikakvi signali ne mogu slati iz mrežnice u pacijentov mozak – on je i dalje slijep na to oko. Pokreti očiju su očito mogući samo u ograničenoj mjeri ili uopće nisu. Međutim, faza rehabilitacije još je u toku i istraživači nastavljaju da provode testove kako bi ispitali zacjeljivanje živaca i druge karakteristike.
„Sama činjenica da smo postigli prvu uspješnu transplantaciju cijelog oka je ogromno postignuće koje se dugo smatralo nemogućim“, kaže Rodriguez. I retina i rožnica su netaknute i funkcionalne. Kao rezultat operacije, pacijent Aaron James ne samo da je povratio kozmetičko lice već su mu kroz transplantaciju lica vraćene funkcije poput mirisa, okusa i sposobnosti da jede čvrstu hranu. Može se čak i vratiti na posao.
„Vječno sam zahvalan donatoru i njegovoj porodici što su mi dali drugu šansu za život“, kaže Džejms. „A ja sam dr. Zahvalan sam Rodriguezu i njegovom timu što su mi promijenili život.”