svemir

Senzacionalno otkriće NASA: Uduplan broj misterioznih tamnih kometa

Prvi tamni komet - nebesko tijelo koje izgleda poput asteroida, ali se kroz svemir kreće poput kometa - uočen je prije manje od dvije godine.

Ubrzo je pronađeno još 6, au senzacionalnoj novoj studiji, objavljenoj u Proceedings of the National Academy of Science, istraživači NASA-e udvostručili su broj misterioznih tamnih kometa – otkrili su još 7.

Osim toga, otkrili su da postoje dvije različite populacije - veća koja živi u vanjskom dijelu Sunčevog sustava i manja koja živi u unutrašnjem dijelu. Imaju različite karakteristike, rekla je NASA.

Nagovještaj postojanja tamnih kometa znanstvenici su prvi put otkrili 2016. godine, kada je uočeno da se "asteroid" 2003 RM kreće nešto drugačije od očekivane orbite.

"!Kada vidite nebesko tijelo kako se tako kreće, to obično znači da je to komet, s hlapljivim materijalom na površini koji ih može odgurnuti. Ali koliko god pokušavali, nismo mogli pronaći kometov rep. Zato smo razmotrili ovo je nebesko tijelo koje jednostavno ne možemo razumjeti", rekao je David Farnocchia, istraživač u NASA-inom Laboratoriju za mlazni pogon (JPL) i koautor studije.

Farnocchia i astronomska zajednica otkrili su novi djelić slagalice već 2017. godine, kada je uočen Oumuamua (u prijevodu "glasnik iz daleka"), nebesko tijelo koje je stiglo iz drugog sunčevog sustava. Ne samo da se Oumuamua pojavio kao jedna svijetla točka, poput asteroida, nego se njegova putanja promijenila na način da se činilo da isparava materijal s površine, poput kometa.

"Oumuamua nas je iznenadio na nekoliko načina. Činjenica da je prvi objekt koji je stigao iz međuzvjezdanog prostora imao slično ponašanje kao 2003 RM učinila je 2003 RM još intrigantnijim", rekao je Farnocija.

Do 2023. znanstvenici su identificirali 7 objekata iz Sunčevog sustava koji izgledaju poput asteroida, a ponašaju se poput kometa. To je bilo dovoljno da im astronomska zajednica dodijeli kategoriju – tamni kometi. Sada ih je otkriveno još 7, pa istraživači mogu postavljati nova pitanja.

"Imamo dovoljno velik broj tamnih kometa da možemo početi postavljati pitanja o tome postoji li nešto što ih razlikuje. Analizirajući refleksije i orbite, otkrili smo da Sunčev sustav ima dvije vrste tamnih kometa", rekao je Daryl Seligman, postdoktorand na Sveučilištu Michigan State u East Lansingu i glavni autor studije.

Autori studije otkrili su da jedna vrsta, koju su nazvali vanjski tamni komet, ima slične karakteristike kometima iz Jupiterove obitelji – vrlo ekscentričnu orbitu i veliki su, nekoliko stotina metara u promjeru.

Ostali, unutarnji tamni kometi nalaze se u prostoru do unutarnja 4 planeta, imaju gotovo okruglu orbitu i manji su, promjera od nekoliko desetaka metara.

Seligman i Farnocchia sada se pitaju odakle dolaze tamni kometi, što uzrokuje njihovo neobično ubrzanje, je li moguće da sadrže led…

"Tamni kometi potencijalni su izvor koji je na Zemlju donio materijale potrebne za razvoj života. Što više budemo učili o njima, to ćemo bolje razumjeti njihovu ulogu u nastanku našeg planeta", rekao je Seligman.