konačno selektor

Sergej Barbarez na klupu “Zmajeva” stiže kao heroj bh. fudbala. Nadamo se da će to i ostati

Popularni Barba definitivno je ime koje je sposobno ujediniti i igrače i medije i navijače


S obzirom na to kakvi su se svi likovi izmijenjali u nogometnoj reprezentaciji Bosne i Hercegovine činjenica da bi Sergej Barbarez na klupu "Zmajeva" trebao sjesti bez ikakvog iskustva i ne moramo gledati kao poseban hendikep.

Razlog je jednostavan - masa njegovih prethodnika naišla je opravdano na revolt javnosti prilikom imenovanja, jer su ulogu selektora preuzeli bez ikakvih trenerskih referenci koje bi ih kandidirale za najprestižniji posao u sportu u svakoj državi.

Podrška navijača

Ako ništa, harizmatični Mostarac imat će nepodijeljenu podršku bh. navijača, a vjerujemo i igrača, a atmosfera u i oko Nogometnog saveza i reprezentacije pokazala se često kao bitan faktor u funkcionisanja ekipe, a time i rezultata.

I popularni Barba (52) definitivno je ime koje je sposobno homogenizirati i igrače i medije i navijače - to je već u startu pobjeda svih kojima je reprezentacija BiH na srcu.

Za sve ostalo, morat će se pobrinuti Barbarez i njegov stručni štab čiji bi sastav mogao biti ključan, u smislu adekvatnog izbora saradnika koji bi, barem u početku, "amortizovali" Sergejevo trenersko neiskustvo.

Barbarez u meču protiv SCG

Nadamo se da tu kiksa neće biti.

A da budemo potpuno iskreni - čak i da se desi, ovo je šansa koja se Barbarezu jednostavno morala ukazati, jer je to debelo zaslužio.

Dobro je poznato koliko je trajala borba da se Sergeju ispuni želja da obuče dres BiH, u vrijeme kada je dolazak pod zastavu (tadašnjih) ljiljana mogao mnogo više odnijeti nego donijeti.

Gostovanje u Beogradu

Konačno, kao već etablirana zvijezda njemačkog fudbala, ozbiljan budesligaški igrač, debitirao je za BiH 14. maja 1998. u prijateljskoj utakmici protiv Argentine.

Oprostio se od državnog dresa u oktobru 2006. u kvalifikacijskoj utakmici protiv Moldavije (2:2), kao kapiten "Zmajeva". Ukupno, u 47 nastupa postigao je 17 golova.

Pamtimo Barbareza i po gostovanju u Beogradu, u oktobru 2005. godine, kada je u užasnoj atmosferi stadiona Marakana Srbija i Crna Gora slavila sa 1:0.

Očajni Sergej i saigrači uzalud su signalizirali glavnom sucu da pogleda prema tribinama, gdje su bh. navijači bili izloženi najgorim verbalnim uvredama i kamenovanju.

Taj je meč Barbareza "zacementirao" kao heroja bh. fudbala, koji traje i danas.

Nadamo se da će taj status izdržati i ovaj očekivani, nimalo naivni selektorski test.

Počeo u Veležu, proslavio se u Njemačkoj

Barbarez je rođen 17. septembra 1971. u Mostaru, gdje je potpisao ugovor sa prvim timom Veleža sa 19 godina.

Već 1991. stigao je u Njemačku, gdje je igrao za Hannover 96, Union Berlin, Hansu Rostock, Borussiju Dortmund, Hamburger SV i Bayer iz Leverkusena.

Blistao u dresu HSV-a

U Bayeru je završio karijeru nakon što mu je u junu 2008. istekao ugovor s klubom.

U sezoni 2000/2001., dok je igrao za Hamburger SV, Barbarez je bio najbolji strijelac njemačke Bundeslige sa 22 gola. Taj naslov je podijelio s Ebbeom Sandom iz Schalkea 04.

U Bundesligi je odigrao ukupno 330 utakmice, postigao je 96 golova uz 71 asistenciju. Upisao je i 11 nastupa u elitnoj evropskoj Ligi prvaka (2 gola).

Ratovao i sa NSBiH

Dolazak Barbareza još uvijek prati nevjerica s obzirom na to da je on u prošlosti "ratovao" sa šefovima NSBiH, kritikujući, kao i mnogi ljubitelji fudbala, poteze rukovodstva saveza.

Poznato je da je upravo zbog "buntovnog duha" njemu ranije bilo uskraćen angažman u Savezu, stoga je ovaj današnji rasplet u vezi selektora nemalo iznenađenje.