Američki profesor Daniel Serwer izjavio je danas da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uspio da zauzme i proruski i proevropski prostor, iako je mnogo bliži proruskom pravcu nego proevropskom.
Serwer je u intervjuu za Radio Slobodnu Evropu (RSE) izjavio da je Vučić stvorio nefer izborni sistem koji njemu pogoduje i da se kampanja za jučerašnje izbore odvijala u uslovima "jake medijske kontrole od strane vlasti i eksploatacije državnih resursa".
"Progutao" desničare
"Vučić ne bi raspisivao vanredne izbore da nije očekivao pobjedu. I sebe i stranku je pomjerio udesno. `Progutao` je brojne desničarske snage. Iskoristio je vladu kao pokriće da osnaži svoj glas.
Stvorio je slobodan, ali ne i fer izborni sistem, koji njemu pogoduje", rekao je Serwer.
Američki profesor, poznavalac balkanskih pitanja, izjavio je da iako je dugo na vlasti, srbijanski predsjednik nije približio državu Evropskoj uniji i da joj prkosi protivljenjem da uvede sankcije Rusiji i poricanjem da će Srbija poštovati postignute sporazume sa Kosovom.
"Ne očekujem da će EU uspjeti da postigne konsenzus o bilo čemu što bi moglo biti pritisak na Srbiju. Nadam se da će SAD biti drugačije.
Kada se vratimo na događaje od 24. septembra, pobunu na sjeveru Kosova koju je očigledno organizovao Beograd, očekivao bih da SAD reaguju na to", izjavio je on.
Moraju da razmisle
Serwer je o 64 ili 65 mandata koje je osvojila opoziciona lista "Srbija protiv nasilja" rekao da je važno što će biti u parlamentu te da moraju dobro da razmisle o tome šta žele da nametnu kao program buduće vlasti.
"Ne žele da kažu ništa što bi sugerisalo da bi oni imali blaži odnos sa Kosovom i zahtijevali pravi sporazum sa Kosovom. Oni moraju da razmisle - da li je zaista pametno tako raditi ili ne", rekao je on.
Za rezultate liste koju vodi doktor Branimir Nestorović naveo je da odražava desne sentimente dobrog dijela građana i da oni objašnjavaju slab rezultat Socijalističke partije Srbije na čijem je čelu Ivica Dačić koji više nije ozbiljna politička snaga u Srbiji jer nema stvarnu političku nezavisnost.