Šest zemalja članica NATO-a i Evropske unije pozvale su u srijedu na inicijativu Hrvatske da se pristupni pregovori s Bosnom i Hercegovinom za članstvo u Uniji otvore do kraja ove godine.
Ministri vanjskih poslova Hrvatske, Češke, Grčke, Italije, Slovačke i Slovenije sastali su se u srijedu na marginama ministarskog sastanka u NATO-u u hrvatskom stalnom predstavništvu kako bi iskazali čvrstu potporu Bosni i Hercegovini na njenom evropskom putu.
Uputili i pismo
Istih šest zemalja te Austrija, koja nije članica NATO-a, uputila je prije nešto više od mjesec zajedničko pismo visokom predstavniku EU za vanjsku i sigurnosnu poliitku Josepu Borrellu u kojem su također tražili otvaranje pristupnih pregovora s BiH.
“Naglašavamo političku nužnost da se do kraja ove godine osigura otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom”, kaže se u zajedničkoj izjavi nakon sastanka šestorice ministara.
Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je da je sastanak održan kako bi se dodatno skrenula pažnja i naglasila stratešku važnost otvaranja pristupnih pregovora s BiH zbog stabilnosti i sigurnosti europskog kontinenta.
Croatia, Czechia, Greece, Italy, Slovakia and Slovenia underline in Joint Statement the political necessity to open the #EU #accession negotiations with #BosniaAndHerzegovina by the end of this year.
📃➡️ https://t.co/3e3tvaVlGZ pic.twitter.com/WEqEcTu1Fb— MVEP/MFEA 🇭🇷 (@MVEP_hr) November 29, 2023
“U trenutačnom geopolitičkom kontekstu bilo kakva odgoda početka pristupnih pregovora mogla bi dodatno povećati nestabilnost u regiji i rezultirati gubljenjem pozitivnog zamaha”, dodaje se u izjavi.
Također se ističe da proširenje “nije odabir među kandidatskim zemljama, nego zajednički strateški interes koji će donijeti prijeko potrebnu stabilnost i sigurnost evropskom kontinentu”.
Pozdravlja napore BiH
Grlić Radman je rekao da bi svaka druga odluka šefova država ili vlada članica EU-a na samitu 14. i 15. decembra bila loša za stabilnosti i sigurnost i da od nje nitko ne bi profitirao.
“Dapače, profitirali bi protuevropski i protuzapadno nastrojeni političari, a nadam se da je takvih malo”, rekao je Grlić Radman.
Dodao je i da pozdravlja napore Vijeća ministara BiH, predsjedateljice Borjane Krišto i ministra vanjskih poslova Elvedina Konakovića, koji rade na ubrzanju reformi i usvanjanju što više zakona koji su također uvjet za otvaranje pregovora.
Europska komisija je 8. studenoga objavila izvješće o napretku zemalja kandidata. Bosna i Hercegovina dobila je uvjetnu preporuku, to jest Komisija je preporučila otvaranje pristupnih pregovora kada postigne dovoljan stupanj usklađenosti s traženim kriterijima.
Za konačnu odluku potrebna je jednoglasna potpora svih šefova država ili vlada država članica.