BHDoktor

Šest načina na koje vas sendvič pokušava ‘ubiti’

sendvič tanjir

Možda izgleda nevino na tanjiru, ali vaš sendvič je vjerovatno poput tempirane bombe, tvrde stručnjaci za prehranu. Većina sendviča sadrži nezdrave masnoće, so, šećer i ugljikohidrate. Ali nema potrebe izbacivati sendviče iz svoje prehrane, tvrdi dr. sc. Lisa Young, profesorica nutricionizma.

"Ne morate žrtvovati sendvič. Ali pokušajte zamijeniti prerađeno meso puretinom ili piletinom na žaru ili dodajte malo humusa ili avokada", rekla je za The Post.

Evo šest načina na koje vas sendvič pokušava "ubiti".

Hljeb

Hljeb je ono što sendvič čini sendvičem. Ali nije svaki hljeb zdrav. Bijeli hljeb je izvor kalorija iz ugljikohidrata, koji uzrokuju skok nivoa šećera u krvi, a zatim nagli pad. Daleko je zdravije pojesti hljeb od cjelovitih žitarica jer on sadrži vlakna koja pomažu da ostanete siti, a pružaju i druge zdravstvene prednosti poput održavanja šećera u krvi stabilnim.

So

So je glavni uzročnik visokog krvnog pritiska, kao i srčanog i moždanog udara, a prisutna je u mnogim sendvičima. Velike količine natrija nalaze se u prerađenom mesu poput šunke, salame i slanine, a mogu se ušuljati u vaš sendvič i u obliku umaka, začina, namaza, kruha i sira. Pokušajte odabrati svježa pileća ili pureća prsa kako biste smanjili unos natrija.

Zasićene masti

Zasićene masti nalaze se u siru i mesu, a to su glavne komponente većine sendviča. Zapravo, 79 posto sendviča sadrži meso, perad ili ribu kao primarni nadjev, prema National Library of Medicine.

Zamjenom sira paradajzom, zelenom salatom, kiselim krastavcima i drugim nadjevima te odabirom nemasnog svježeg mesa umjesto prerađenog mesa možete uvelike smanjiti količinu zasićenih masnoća u svom sendviču.

Šećer

Teško da ćete dodati šećer svom sendviču, ali morate znati da se on nalazi u mnogim dodacima koje dodajemo, primjerice u kečapu, a i jedan je od sastojaka za pripremu kruha. Kečap možete zamijeniti senfom, ali gorušica je bogata natrijem pa koristite žličicu umjesto žlice.

Nitrati

Nitrati i nitriti dodaju se mesnim prerađevinama tokom procesa sušenja mesa. Ali u našim crijevima oni "mogu stvoriti kancerogene hemikalije koje mogu doprinijeti riziku od raka", rekla je Young.

Štaviše, "prerađeno meso sadrži previše natrija i konzervansa", dodala je, savjetujući potrošačima da ih izbjegavaju kad god je to moguće.

Veličina porcije

Veličina porcije je stalni problem u zapadnjačkoj prehrani, a sendviči nisu iznimka. Prosječni sendvič s puretinom od prije 20 godina sadržavao je oko 320 kalorija, prema Nacionalnom institutu za srce, pluća i krv. Današnji prosječni sendvič s puretinom može doseći nevjerovatnih 820 kalorija.

"Kada me pitaju kakav sendvič ne deblja, moj odgovor je pola sendviča", našalila se Young.