Svijet

Sestra gora od brata. Kim Yo Jong prijeti Americi “kobnom krizom”

Utjecajna sestra sjevernokorejskog vođe Kim Jong Una, Ki Yo Jong, upozorila je u utorak Sjedinjene Američke Države da će se suočiti s "još kobnijom sigurnosnom krizom".

Upozorenje je to za namjere Washingtona da zatraži da Ujedinjeni narodi osude nedavno sjevernokorejsko testiranje interkontinentalne balističke rakete.

Kim Yo Jong: Pas koji laje

Upozorenje Kim Yo Jong uslijedilo je nekoliko sati nakon obraćanja američke ambasadorice Linde Thomas-Greenfield na sastanku Vijeća sigurnosti UN.

Thomas-Greenfield je rekla da će SAD predložiti predsjedničku izjavu kojom se osuđuju sjevernokorejska zabranjena lansiranja projektila i druge destabilizirajuće aktivnosti.

Ona je također pročitala izjavu 14 zemalja koje su podržale akciju za ograničavanje napretka Sjeverne Koreje u njenim programima oružja.

Kim Yo Jong, koju mnogi smatraju drugom najmoćnijom osobom u Sjevernoj Koreji nakon njenog brata, kritikovala je SAD. Navela je da je SAD pripremio "odvratnu zajedničku izjavu s takvom ruljom kao što su Britanija, Francuska, Australija, Japan i Južna Koreja".

Kim je uporedila SAD “s psom koji laje i obuzet je strahom”. Rekla je da će Sjeverna Koreja ovu izjavu smatrati "bezobraznim kršenjem suvereniteta i ozbiljnom političkom provokacijom".

“SAD treba imati na umu da bez obzira na to koliko očajnički nas pokušavaju razoružati, nikada nas ne mogu lišiti prava na samoodbranu.

Fatalna kriza

Što čvršće djeluju, suočit će se s fatalnijom sigurnosnom krizom”, rekla je u izjavi koju su prenijeli državni mediji.

Sastanak Vijeća sigurnosti UN-a u ponedjeljak sazvan je kao odgovor na sjevernokorejsko lansiranje ICBM rakete u petak.

To je dio provokativnog niza ovogodišnjih testiranja projektila Sjeverne Koreje. Stručnjaci kažu da su ove akcije osmišljene kako bi modernizirale njen nuklearni arsenal i povećale utjecaj ove države u diplomatiji.

Eksperiment u petak uključivao je najsnažniju raketu Hwasong-17. Neki stručnjaci kažu da je uspješno lansiranje dokazalo njen potencijal za napad bilo gdje u kopnenom dijelu SAD ako se ispali standardnom putanjom.

Tokom sastanka Vijeća sigurnosti, SAD i i saveznici oštro su kritizirali lansiranje ICBM raketa. Pozvali su na akciju za ograničavanje nuklearnog i raketnog programa Sjeverne Koreje, prenosi Yahoo.

No, Rusija i Kina, obje članice Vijeća sigurnosti s pravom veta, usprotivile su se svakom novom pritisku i sankcijama.

U maju su dvije zemlje stavile veto na pokušaj pooštravanja sankcija Sjevernoj Koreji zbog ranijih testiranja balističkih projektila. Testiranja su zabranjena ranijim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a.

"Pravo na samoodbranu"

Sjeverna Koreja je rekla da su njene aktivnosti legitimno pravo na samoodbranu. Tvrde da je to odgovor na redovne vojne vježbe između SAD i Južne Koreje.

Smatraju ih probom invazije. No, zvaničnici Washingtona i Seula kažu da su vježbe odbrambene prirode.

Kim Yo Jong je rekla je da je činjenica da je sjevernokorejsko lansiranje ICBM-a raspravljano u Vijeću sigurnosti "očito primjena dvostrukih standarda"e. Rekla je da Sjeverna Koreja neće tolerirati bilo kakav pokušaj potkopavanja prava na samoodbranu.

Tvrdi da će poduzeti "najoštriju protumjeru do kraja" kako bi zaštitila svoju nacionalnu sigurnost.

U ponedjeljak je sjevernokorejski ministar vanjskih poslova Choe Son Hui nazvao generalnog sekretara UN-a Antonija Guterresa "marionetom SAD".

Postoji zabrinutost da bi Sjeverna Koreja uskoro mogla izvesti svoj prvi nuklearni test u pet godina.

Status nuklearne sposobnosti ove države i dalje je obavijen velom tajne.

Neki analitičari kažu da Sjeverna Koreja već ima rakete s nuklearnim oružjem koje mogu pogoditi i kopno SAD-a i njegove saveznike Južnu Koreju i Japan. No, drugi tvrde da je Sjever još godinama udaljen od posjedovanja takvih projektila.