Godinama slušamo o "magičnoj granici" od 10.000 koraka dnevno za zdravlje i dobru formu, ali nova velika studija otkriva nešto sasvim drugačije – i mnogo optimističnije. Ispostavilo se da čak i manje od 5.000 koraka dnevno može donijeti značajne zdravstvene koristi.
U analizi više od 226.000 ljudi širom svijeta, naučnici su otkrili da je već 4.000 koraka dnevno dovoljno da se počne smanjivati rizik od prerane smrti – bez obzira na dob, spol ili mjesto stanovanja.
Smanjuje rizik
„Što više hodate – to bolje“, poručuju istraživači.
Naime, svakih dodatnih 1.000 koraka iznad osnovnih 4.000 smanjuje rizik od rane smrti za dodatnih 15%, a korist raste sve do 20.000 koraka dnevno.
Studiju su proveli timovi s Medicinskog fakulteta Univerziteta u Lodzu (Poljska) i Medicinskog fakulteta Johns Hopkins (SAD), a pokazala je da je hodanje najjednostavniji i najdostupniji način za poboljšanje zdravlja, posebno za osobe mlađe od 60 godina.

Profesor Maciej Banach iz Lodza istakao je da ljekovi nisu jedini put ka zdravlju:
„Promjene životnog stila – uključujući zdravu ishranu i fizičku aktivnost – mogu biti jednako, pa čak i više efikasne u produžavanju života.“
Sjedeći način života – tihi ubica
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), nedovoljna fizička aktivnost uzrokuje čak 3,2 miliona smrti godišnje i predstavlja četvrti najčešći uzrok smrti u svijetu.
Trenerica Honey Fine za BBC je objasnila da dugotrajno sjedenje usporava metabolizam, slabi mišiće, izaziva bolove i generalno narušava kvalitet života.
"Aktivnosti koje nisu klasične vježbe – poput stajanja, nošenja kesa, hodanja dok razgovaramo telefonom – sve su to sitnice koje troše energiju i čine nas zdravijima", kaže Fine.
Dodaje da redovne šetnje mogu sniziti krvni pritisak, poboljšati raspoloženje, ojačati mišiće i povećati nivo energije, a uz zdravu ishranu pomažu i u održavanju zdrave tjelesne mase.